Počasí pro bombardování Sýrie nemohlo být lepší, hlásila předpověď v ruské televizi

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
5. 10. 2015 13:49
Říjen je příznivý měsíc pro operace letectva. Nejde o větu, která by - v souvislosti s operacemi v Sýrii - zazněla na generálním štábu ruské armády, nýbrž o konstatování meteoroložky ruského státního zpravodajského kanálu Rossija 24. Podle ní nehrozí vedra, prší jen tři dny za měsíc a nebezpečné písečné bouře jsou vzácné.
Video:

Moskva - Ruský státní zpravodajský kanál Rossija 24 nabídl svým divákům nezvyklou předpověď počasí.

Byla věnována dlouhodobé prognóze počasí v Sýrii a tomu, jakým způsobem to může ovlivnit ruské vojenské operace v této zemi.

"Jak říkají experti, doba pro bombardování byla vybrána velmi vhodně. Říjen je v zásadě příznivý měsíc pro operace letectva," uvedla svůj příspěvek pohledná meteoroložka.

Podle ní nehrozí vedra, prší jen tři dny za měsíc a nebezpečné písečné bouře jsou vzácné. Přiznala sice, že až třetina dní může mít oblačnost, na infografice ale rozptýlila obavy diváků, že by mraky mohly vadit bombardování.

Hlavním nebezpečím jsou již zmíněné písečné bouře, které narušují zaměřovací laserové paprsky. Těch je ale v říjnu jen pár. "Tedy, jsou zde všechny podmínky, aby operace mohla být ukončena v krátkém termínu, tím spíše, že na nás tlačí počasí," prohlásila moderátorka.

Shodou okolností by jeden z deštivých dnů měl být již tuto středu.

"Již v pátek se ale vyčasí a bezoblačné počasí bude dominovat zbytku měsíce. Takové podmínky můžeme nazvat ideálními pro bojové lety," ukončila předpověď počasí moderátorka.

Ruské síly útočí na ty, kteří jsou optikou Asada a Moskvy teroristé, podle nich jsou to legitimní cíle, s civilními oběťmi se zřejmě nedá nic dělat, říká politický geograf Michael Romancov. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 53 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy