Rusko stáhne strategické zbraně, když USA zmrazí radar

Martin Novák Martin Novák, Red Zah, man
19. 12. 2008 11:07
Naznačil to velitel ruských strategických raketových vojsk Nikolaj Solovcov

Moskva - Ruská armáda dnes nabídla Spojeným státům jakési smírčí řešení sporu kolem amerického protiraketového deštníku.

Pokud Washington zmrazí své plány postavit protiraketovou základnu v Polsku a radar v České republice, Moskva zastaví svůj ambiciózní program modernizace strategických zbraní.

Podle agentur Reuters a  Interfax to řekl velitel ruských strategických raketových vojsk Nikolaj Solovcov.

"Pokud se Američané svých plánů vzdají, odpovíme ve stejném duchu," řekl velitel.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv dříve pohrozil, že v odvetě za základnu a radar v Polsku a České republice postaví Rusko svoji raketovou základnu v Kaliningradu na rusko-polské hranici.

Medvěděv ale také prohlásil, že věří v rozumnou dohodu s americkým prezidentem Barackem Obamou. Očekává ale, že z Washingtonu přijdou jasné signály, které by dokázaly rozptýlit přetrvávající pochybnosti Moskvy ohledně amerického protiraketového štítu.

"Takováto opatření na posílení důvěry sice nemohou zcela kompenzovat vzniklou nerovnováhu sil, ale mohou aspoň uvolnit napětí," řekl agentuře Interfax náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je také možné, že nová americká vláda stavbu základny a radaru odloží kvůli probíhající finanční krizi.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy