Rusko stáhne strategické zbraně, když USA zmrazí radar

Martin Novák Martin Novák, Red Zah, man
19. 12. 2008 11:07
Naznačil to velitel ruských strategických raketových vojsk Nikolaj Solovcov

Moskva - Ruská armáda dnes nabídla Spojeným státům jakési smírčí řešení sporu kolem amerického protiraketového deštníku.

Pokud Washington zmrazí své plány postavit protiraketovou základnu v Polsku a radar v České republice, Moskva zastaví svůj ambiciózní program modernizace strategických zbraní.

Podle agentur Reuters a  Interfax to řekl velitel ruských strategických raketových vojsk Nikolaj Solovcov.

"Pokud se Američané svých plánů vzdají, odpovíme ve stejném duchu," řekl velitel.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv dříve pohrozil, že v odvetě za základnu a radar v Polsku a České republice postaví Rusko svoji raketovou základnu v Kaliningradu na rusko-polské hranici.

Medvěděv ale také prohlásil, že věří v rozumnou dohodu s americkým prezidentem Barackem Obamou. Očekává ale, že z Washingtonu přijdou jasné signály, které by dokázaly rozptýlit přetrvávající pochybnosti Moskvy ohledně amerického protiraketového štítu.

"Takováto opatření na posílení důvěry sice nemohou zcela kompenzovat vzniklou nerovnováhu sil, ale mohou aspoň uvolnit napětí," řekl agentuře Interfax náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je také možné, že nová americká vláda stavbu základny a radaru odloží kvůli probíhající finanční krizi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy