Rusko spouští novou službu proti "zaujatým" světovým médiím

ČTK ČTK
10. 11. 2014 20:45
"Budeme samozřejmě poskytovat alternativní výklad světa. Je zde po tom poptávka," prohlásil Dmitrij Kiseljov, jeden z hlavních Putinových propagandistů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Ruská mediální skupina Rossija segodňa, kterou financuje Kreml, dnes spustila novou mezinárodní informační službu, jejímž úkolem je bojovat proti údajné propagandě ve světových sdělovacích prostředcích.

Nová služba se jmenuje Sputnik a zastoupení bude mít ve více než 30 zemích. Zprávy bude poskytovat prostřednictvím rozhlasových stanic, internetových stránek a sociálních médií, uvedla agentura AP.

Rusko si neustále stěžuje na světové sdělovací prostředky, že jsou proti němu zaujaté. Prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy, že se snaží vnutit svoji vůli zbytku světa, a to i během ukrajinské krize, která způsobila, že vztahy mez Moskvou a západními zeměmi jsou nejhorší od konce studené války.

"Jsme proti agresivní propagandě, která může mít za následek pouze krveprolití," prohlásil šéf Rossija segodňa Dmitrij Kiseljov. "Budeme samozřejmě poskytovat alternativní výklad světa. Je zde po tom poptávka," dodal. Do skupiny Rossija segodňa patří také tisková agentura RIA-Novosti a satelitní televize RT.

Kiseljov upřesnil, že Sputnik bude mít zpravodajská centra ve 30 městech, včetně Washingtonu, Londýna, Berlína, Paříže, Rio de Janeira a v hlavních městech mnoha bývalých sovětských republik. Některá centra mají mít kolem 100 zaměstnanců. Rozhlasová stanice má za cíl do konce letošního roku vysílat ve 130 městech 34 zemí a celkem ve 30 jazycích, nejprve v angličtině, španělštině a v arabštině.

Kiseljov je považován za jednoho z hlavních Putinových propagandistů. Ve svém týdenním publicistickém pořadu podle agentury Reuters plive jed na západní země, podporuje Putina, líčí Ukrajinu jako zemi obsazenou fašisty a v ukrajinské krizi podporuje chování Ruska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy