Rusko souhlasí s rolí prostředníka mezi světem a Libyí

Václav Viták
27. 5. 2011 18:15
G8 slibuje arabským zemím 20 miliard dolarů
Prezident Obama a jeho francouzský hostitel Nicolas Sarkozy.
Prezident Obama a jeho francouzský hostitel Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

Deauville - Dvacet miliard dolarů slíbila skupina G8 novým arabským demokraciím na stabilizaci jejich ekonomik v rámci programu „Deauvillské partnerství". Ten má podpořit politické změny v severní Africe a na Blízkém východě.

Vůdci Francie, Spojených států, Británie, Německa, Itálie, Japonska, Kanady a Ruska, které tvoří G8, na závěr dvoudenního summitu v severofrancouzském přímořském městě Deauville prohlásili, že silně podporují aspirace "arabského jara".

V chystaném společném prohlášení, jehož text získala agentura Reuters, G8 říká, že „změny, kterými prochází Blízký východ a severní Afrika, jsou historické a mohou otevřít dveře stejné transformaci, jakou prodělala střední a východní Evropa po pádu Berlínské zdi".

Miliardy na podporu nových demokratických režimů v muslimském světě by měly poskytnout mezinárodní finanční instituce. Světová banka již v úterý slíbila Egyptu a Tunisku 6 miliard dolarů.

Mezinárodní měnový fond ale upozorňuje, že severoafrické a arabské země, které dovážejí ropu, budou na její import v příštích třech letech potřebovat až 160 miliard dolarů.

MMF varuje, že může poskytnout zhruba 35 miliard na stabilizaci ekonomik těchto zemí, zbytek finančních zdrojů musí poskytnout mezinárodní společenství.

Účastníci summitu proto chtějí, aby Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj získala mandát poskytovat půjčky i severoafrickým a blízkovýchodním zemím.

Rusko se nabízí jako prostředník ve sporu s Libyí

G8 také odsoudila události v Libyi, Sýrii a Jemenu. Kaddáfímu vzkázala, že bude vyšetřován před mezinárodním tribunálem kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů.

Náměstek ruského ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov sdělil novinářům, že Moskva je připravena sehrát roli zprostředkovatele mezi Libyí a západními zeměmi, pokud o to bude požádána.

Rjabkov přitom řekl, že plukovník Kaddáfí už ztratil veškerou legitimitu: „Měli bychom mu pomoci odejít. V tomto smyslu panuje mezi členy G8 souhlas, i když vyjadřován může být různou formou."

Rusko tvrdí, že má mezi lidmi blízkými Muammaru Kaddáfímu své lidi, s nimiž může jednat o jeho odchodu.

G8: Útoky na Libyi budou pokračovat, dokud Kaddáfí neodstoupí.
G8: Útoky na Libyi budou pokračovat, dokud Kaddáfí neodstoupí. | Foto: Reuters

Ostatní členové G8 si však nejsou jisti, jakou roli by mohla Moskva sehrát, i když jsou náznaky, že udržuje s určitými libyjskými kruhy stále kontakty.

Americký prezident Barack Obama ale po rozhovoru s hostitelem summitu, francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, řekl, že Západ je rozhodnut pokračovat v intervenci v Libyi tak dlouho, dokud nebude krize vyřešena.

V souvislosti se Sýrií vyjádřily hlavy států G8 zděšení nad tím, že režim prezidenta Bašára Asada zabíjí demonstranty žádající jeho odstoupení.

Stejně tak odsoudili postup jemenského prezidenta Alího Abdulláha Sáliha, který stále odmítá odstoupit navzdory měsíce trvajícím protestům proti jeho vládě.

Syrský režim ale bez ohledu na summit v Deauville opět nechal střílet do demonstrantů. Podle agentury Reuters syrské bezpečnostní síly zabily nejméně osm lidí, kteří jako obvykle v pátek protestovali proti vládě prezidenta Bašára Asada.

Západ se snaží prosadit v Radě bezpečnosti OSN rezoluci, která by odsoudila události v Sýrii.

Rjabkov však novinářům v Deauville řekl, že připravovaná rezoluce, v níž se říká, že represe v Sýrii se blíží zločinům proti lidskosti,  je "předčasná a škodlivá".

"Není důvod se tím (Sýrií) zabývat v RB OSN. Vůbec ten text nebudeme číst," prohlásil.

 

Právě se děje

Další zprávy