Rusko souhlasí s dvoudenním příměřím v Aleppu. Humanitární konvoje jsou připravené vyrazit

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2016 17:49
Rusko souhlasilo se 48hodinovým humanitárním příměřím v syrském městě Aleppo, o které bojují syrské vládní jednotky podporované ruskou armádou a povstalci. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek oznámily Spojené národy. Konvoje s pomocí jsou připraveny vyjet, OSN ale čeká na záruky od dalších stran na bojišti.
O Aleppo bojují syrské vládní jednotky podporované ruskou armádou a povstalci.
O Aleppo bojují syrské vládní jednotky podporované ruskou armádou a povstalci. | Foto: Reuters

Damašek - Rusko dalo souhlas k vyhlášení 48hodinového humanitárního příměří v syrském městě Halab, o které bojují syrské vládní jednotky podporované ruskou armádou a povstalci, oznámila Organizace spojených národů (OSN). Ve městě i ve čtvrtek pokračují boje, podle opozice zahynulo při náletu armádních vrtulníků nejméně 11 dětí a čtyři ženy.

Konvoje s pomocí jsou podle OSN připraveny vyjet, organizace ale čeká na záruky od dalších stran na bojišti. "Humanitární plán pro Halab předpokládá simultánní dodávky (pomoci) do východní a západní části města a opravu elektrického systému na jihu města, aby byly zajištěny dodávky vody," prohlásil hlavní koordinátor humanitární pomoci OSN pro Sýrii Jan Egeland.

Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura potvrdil, že pomoc může vyrazit ihned, kdy obdrží záruky příměří od povstaleckých skupin bojujícího o Halab.

Město Halab, které je rozdělené na západní část kontrolovanou vládou Bašára Asada a východní oblast ovládanou povstalci, se stalo v uplynulých měsících terčem intenzivních bojů. Jen během čtvrtečního útoku Asadových vrtulníků na čtvrť na jihu města obývanou převážně povstalci zahynulo podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) nejméně 15 lidí, z toho 11 dětí. Vrtulníky podle opozice shazovaly barelové bomby. Šest dětí a dvě ženy patřily do jedné rodiny.

Ve východní čtvrti města v současnosti uvázlo bez přístupu k zásobování přes 200 tisíc lidí. OSN dlouhodobě usiluje o dojednání mimořádného příměří, ale zatím se to nepodařilo. Ruské ministerstvo obrany nicméně před týdnem sdělilo, že Moskva je ochotná podpořit návrh OSN na každotýdenní 48hodinové humanitární příměří ve městě.

Moskva ve čtvrtek rovněž uvedla, že je připravena řešit s Washingtonem použití chemických zbraní při syrských bojích, o němž ve středu vydala zprávu OSN. Podle ruského vyslance při OSN je společným zájmem obou zemí, aby k používání těchto zbraní nedocházelo. Podle zprávy má syrská armáda na svědomí dva chemické útoky, radikálové z takzvaného Islámského státu pak jednou nasadili yperit.

 

Právě se děje

Další zprávy