Rusko souhlasí s dvoudenním příměřím v Aleppu. Humanitární konvoje jsou připravené vyrazit

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2016 17:49
Rusko souhlasilo se 48hodinovým humanitárním příměřím v syrském městě Aleppo, o které bojují syrské vládní jednotky podporované ruskou armádou a povstalci. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek oznámily Spojené národy. Konvoje s pomocí jsou připraveny vyjet, OSN ale čeká na záruky od dalších stran na bojišti.
O Aleppo bojují syrské vládní jednotky podporované ruskou armádou a povstalci.
O Aleppo bojují syrské vládní jednotky podporované ruskou armádou a povstalci. | Foto: Reuters

Damašek - Rusko dalo souhlas k vyhlášení 48hodinového humanitárního příměří v syrském městě Halab, o které bojují syrské vládní jednotky podporované ruskou armádou a povstalci, oznámila Organizace spojených národů (OSN). Ve městě i ve čtvrtek pokračují boje, podle opozice zahynulo při náletu armádních vrtulníků nejméně 11 dětí a čtyři ženy.

Konvoje s pomocí jsou podle OSN připraveny vyjet, organizace ale čeká na záruky od dalších stran na bojišti. "Humanitární plán pro Halab předpokládá simultánní dodávky (pomoci) do východní a západní části města a opravu elektrického systému na jihu města, aby byly zajištěny dodávky vody," prohlásil hlavní koordinátor humanitární pomoci OSN pro Sýrii Jan Egeland.

Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura potvrdil, že pomoc může vyrazit ihned, kdy obdrží záruky příměří od povstaleckých skupin bojujícího o Halab.

Město Halab, které je rozdělené na západní část kontrolovanou vládou Bašára Asada a východní oblast ovládanou povstalci, se stalo v uplynulých měsících terčem intenzivních bojů. Jen během čtvrtečního útoku Asadových vrtulníků na čtvrť na jihu města obývanou převážně povstalci zahynulo podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) nejméně 15 lidí, z toho 11 dětí. Vrtulníky podle opozice shazovaly barelové bomby. Šest dětí a dvě ženy patřily do jedné rodiny.

Ve východní čtvrti města v současnosti uvázlo bez přístupu k zásobování přes 200 tisíc lidí. OSN dlouhodobě usiluje o dojednání mimořádného příměří, ale zatím se to nepodařilo. Ruské ministerstvo obrany nicméně před týdnem sdělilo, že Moskva je ochotná podpořit návrh OSN na každotýdenní 48hodinové humanitární příměří ve městě.

Moskva ve čtvrtek rovněž uvedla, že je připravena řešit s Washingtonem použití chemických zbraní při syrských bojích, o němž ve středu vydala zprávu OSN. Podle ruského vyslance při OSN je společným zájmem obou zemí, aby k používání těchto zbraní nedocházelo. Podle zprávy má syrská armáda na svědomí dva chemické útoky, radikálové z takzvaného Islámského státu pak jednou nasadili yperit.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy