reklama
 
 

Rusko porušilo práva Pussy Riot, musí jim zaplatit statisícové odškodné, rozhodl evropský soud

Aktualizováno 17. 7. 2018 15:14
Evropský soud rozhodl také v případě vraždy ruské novinářky Anny Politkovské. Rusko prý neudělalo dost pro to, aby našlo objednavatele vraždy.

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že při vyšetřování a odsouzení tří členek ruské punkové skupiny Pussy Riot za jejich protivládní vystoupení v roce 2012 Rusko porušilo jejich práva. Soud nařídil, aby Moskva Marii Aljochinové, Nataliji Tolokonnikovové a Jekatěrině Samucevičové vyplatila odškodné a zaplatila rovněž soudní výdaje.

Tři členky Pussy Riot poslal v roce 2012 moskevský soud na dva roky za mříže za předvolební výtržnosti v moskevském chrámu Krista Spasitele. Pětice členek Pussy Riot tehdy v chrámu křičela text písně Bohorodičko, vyžeň Putina, kritizující prezidenta Vladimira Putina i hlavu pravoslavné církve, patriarchu Kirilla, který podpořil Putinovu kandidaturu v tehdejších prezidentských volbách.

Odvolací soud změnil jedné z odsouzených punkerek Samucevičové nepodmíněný trest na podmíněný. Marija Aljochinová a její kolegyně Naděžda Tolokonnikovová byly propuštěny na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo jen čtvrt roku.

Štrasburský soud nyní rozhodl, že v případu došlo k porušení článku 3 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který hovoří o zákazu nelidského a ponižujícího zacházení. Soudu vadí podmínky, ve kterých byly ženy převáženy k soudu, a rovněž ponižující zacházení, kterému byly vystaveny v soudní síni. Rovněž došlo k porušení článku 5 (právo na svobodu a osobní bezpečnost), článku 6 (právo na spravedlivé řízení) a článku 10 (svoboda projevu). Dívky byly souzeny za výtržnosti a náboženskou nesnášenlivost.

"Soud připustil, že reakce na porušení pravidel chování v místě určeném pro modlitby mohla být oprávněná. Nicméně stanovil, že uvěznit je za to, že měly na sobě barevné oblečení, mávaly rukama a kopaly nohama a použily i nadávky, aniž byl zanalyzován text jejich písně a okolnosti jejich vystoupení, bylo nepřiměřeně přísné," uvedl evropský soud ve svém prohlášení.

Rusko musí podle soudu zaplatit Tolokonnikovové a Aljochinové po 16 000 eurech (přes 400 000 korun) a Samucevičové 5000 eur (téměř 130 000 korun). Má rovněž uhradit soudní výlohy ve výši 11 760 eur (přes 300 000 korun).

Soud rozhodl i o Anně Politkovské

Evropský soud rozhodl také v případě vraždy ruské novinářky a známé kritičky Kremlu Anny Politkovské. Ruské úřady podle soudu neučinily dost, aby našly osobu či osoby, které si smrt Politkovské objednaly.

Rusko musí rodině novinářky zaplatit odškodné ve výši 20 000 eur (přes půl milionu korun).

Soud uvedl, že v případu došlo k porušení článku 2 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který hovoří o právu na život. "Soud zjistil, že zatímco úřady nalezly a odsoudily skupinu mužů, kteří přímo provedli nájemnou vraždu Politkovské, nepodařilo se jim podniknout přiměřené vyšetřovací kroky, aby nalezly osobu či osoby, které vraždu přikázaly," napsal soud ve svém tiskovém prohlášení. Dodal, že soudní proces rovněž trval příliš dlouho.

Stížnost ke štrasburskému soudu podaly matka, sestra a dvě děti zavražděné Anny Politkovské.

Politkovská se proslavila kritickými reportážemi z Čečenska, které vadily ruskému vedení. Vrah ji zastřelil 7. října 2006, v den čtyřiapadesátých narozenin ruského prezidenta Vladimira Putina. Dva hlavní pachatele vraždy soud v roce 2014 poslal na doživotí do vězení, objednavatel činu ale doposud znám není.

autoři: ČTK, Zahraničí | 17. 7. 2018 11:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama