Rusko vykázalo polského novináře. Jde o odvetu za Sviridova, podezřelého ze špionáže

ČTK ČTK
18. 12. 2015 18:00
V reakci na vykázání ruského novináře Leonida Sviridovova z Polska odebrala Moskva akreditaci polskému žurnalistovi Waczlawovi Radziwinowiczovi který v Rusku působil 18 let. Do třiceti dní musí zemi opustit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Rusko dnes odebralo akreditaci a vykázalo ze země polského novináře. Jde o odvetný krok za podobný postup polských úřadů vůči ruskému žurnalistovi Leonidu Sviridovovi.

Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na mluvčí ruského ministerstva zahraničí a na postiženého zpravodaje listu Gazeta Wyborcza Waclawa Radziwinowicze.

"Důvod je prostý," vysvětlila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. "Jde o opatření přijaté čistě na základě reciprocity. Od dnešního dne tento polský zpravodaj už nemá právo pracovat jako novinář v Rusku," dodala.

Působil v Rusku 18 let, teď musí zemi opustit

Radziwinowicz, který je zpravodajem deníku Gazeta Wyborcza v Moskvě už 18 let, byl dnes pozván na ministerstvo zahraničí, jež má na starosti akreditace a víza zahraničních novinářů pracujících v Rusku. "Chtěli po mně vrácení akreditace. Odteď už v Rusku nemůžu pracovat," potvrdil polský žurnalista při odchodu z ministerstva.

Dodal, že mu bylo nařízeno, aby do třiceti dnů Rusko opustil.

Polsko letos v dubnu zrušilo povolení k trvalému pobytu zpravodaji ruské prokremelské agentury Rossija Segodňa (RIA Novosti) Leonidu Sviridovovi s odůvodněním, že představuje pro stát bezpečnostní riziko.

Ruský novinář Sviridov je podezřelý ze špionáže

Polská média spekulují, že je podezřelý ze špionáže. Sviridov, který o akreditaci zpravodaje v Polsku přišel už loni na podzim, podle agentury Reuters Polsko opustil až před týdnem, 12. prosince.

Sviridov novinářsky působil od roku 2001 v České republice, od července 2003 začal pracovat jako regionální zpravodaj agentury ve Varšavě s působností v ČR. Na jaře roku 2006 ale o českou akreditaci přišel.

Česká média tehdy upozornila, že ke kauze došlo v době, kdy byl v Česku odhalen cizí špion, který mohl fungoval pod krytím novináře. Agent se pokoušel získat citlivé dokumenty NATO a EU. Zda se jedná skutečně o Sviridova, se novinářům nepodařilo ověřit.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Rusko přemisťuje na základny na Krymu vojenská letadla, ukázaly snímky

Rusko v posledních týdnech přemístilo na poloostrov Krym a základny poblíž Ukrajiny vojenská letadla, a rozšiřuje tak své možnosti politického zastrašování či vojenské intervence, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na komerční satelitní snímky. Fotografie ze 16. dubna ranveje na Saki, jedné z vojenských základen na Krymu, ukazují seřazené bitevníky Su-30, které na snímcích z konce března nebyly.

Další ruská technika a infrastruktura na Krymském poloostrově zahrnuje mimo jiné výsadková letadla, bitevní vrtulníky, drony nebo vojenské nemocnice, dokládají podle WSJ snímky. Kromě zmíněných stíhaček Su-30 jsou v regionu k vidění také Su-34, Su-27, Su-25 a Su-24. Snímky byly pořízeny mezi 27. březnem a 16. dubnem společností Maxar Technologies.

Zdroj: ČTK
Další zprávy