Průlom: Moskva souhlasí se syrskou rezolucí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 9. 2013 11:27
Rada bezpečnosti OSN by mohla o rezoluci hlasovat už dnes.
John Kerry (vlevo) a Sergej Lavrov. Šéfové diplomacií nejmocnějších zemí světa se dohodli, co dál se Sýrií.
John Kerry (vlevo) a Sergej Lavrov. Šéfové diplomacií nejmocnějších zemí světa se dohodli, co dál se Sýrií. | Foto: Reuters

New York - Po dvou a půl letech se Rusko a Spojené státy dokázaly shodnout na textu rezoluce k válkou zmítané Sýrii. A učinit tak první krok na cestě k likvidaci syrských chemických zbraní.

Dohodu mezi dvěma klíčovými členy Rady bezpečnosti OSN už ve čtvrtek večer potvrdil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Na Twitteru ho následovala velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová. "Dohoda s Ruskem o rezoluci Rady bezpečnosti, právně zavazující Sýrii vzdát se chemických zbraní používaných proti vlastním lidem, dosažena," tweetla v noci středoevropského času.

Konkrétní znění textu zatím zveřejněno nebylo. Diplomaté ale tvrdí: Už samotná dohoda je "velký průlom".

Rusko a Čína rezoluci proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi až dosud blokovaly. Odmítly ji celkem třikrát.

Po krátkých neformálních konzultacích v patnáctičlenné Radě tak zbývá už jen hlasovat.

Zřejmě snadnější, než se čekalo

Podle důvěrné americko-ruské zprávy navíc bude likvidace chemického arzenálu zřejmě mnohem snažší, než se původně předpokládalo. Damašek ho totiž podle listu The Washington Post skladuje ve stavu "nepoužitelném k okamžitému nasazení".

Podle odhadu expertů vlastní Sýrie přes 1000 tun chemických zbraní, z toho 300 tun hořčičného plynu. Zbytek arzenálu je podle nich skladován v "binární formě", tedy v podobě dvou tekutých komponentů, které se smísí teprve bezprostředně před použitím. Nejsou tedy použitelné rovnou jako chemická zbraň a mohou být údajně poměrně rychle zlikvidovány.

Konkrétní znění textu rezoluce zatím nebylo zveřejněno, nicméně diplomaté tvrdí, že už samotná dohoda je "velký průlom". Rusko a Čína rezoluci proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi až dosud blokovaly. Odmítly ji celkem třikrát.

Po krátkých neformálních konzultacích v patnáctičlenné Radě tak zbývá už jen hlasovat.

Co je v rezoluci

Britský zástupce při OSN Mark Lyall Grant na Twitteru uvedl, že pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy Británie, Francie, USA, Rusko a Čína, se dohodla na "závazném a vymahatelném" návrhu rezoluce.

Podle informací britské stanice BBC návrh sice odkazuje na článek 7 Charty OSN, který umožnuje použití vojenské síly, takový krok by ale musela "autorizovat" rezoluce další, druhá. "A to je něco, co by Rusové s největší pravděpodobností vetovali," tvrdí korespondent BBC v New Yorku Nick Bryant.

V návrhu dále stojí, že ten, kdo je za použití chemických zbraní v Sýrii odpovědný, by měl být potrestán. Vypadlo z něj však, že "odpovědná osoba" má být postavena před Mezinárodní trestní tribunál (ICC). V předchozích návrzích rezolucí to přitom bylo.

S likvidací syrských chemických zbraní Damašek souhlasí. Operace bude podle syrské vlády stát kolem jedné miliardy dolarů a měla by se uskutečnit během první poloviny příštího roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy