Rusko se chystá na boj s Američany. Možná přijede i Putin

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
Aktualizováno 16. 5. 2015 11:38
Rusové se chystají se na "velkou odplatu" a nasadili již patetickou vítěznou rétoriku, do které opět zapojila i "sankce".
Ruští hokejisté.
Ruští hokejisté. | Foto: Reuters

Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin možná dorazí o víkendu do Prahy.

Jeho mluvčí Dmitrij Peskov nevyloučil, že se tak stane, pokud by se ruská sborná dostala do finále na hokejovém mistrovství světa, které vyvrcholí v neděli.

"Když mi řeknete, kdo bude ve finále, odpovím na vaši otázku," citovala Peskova agentura TASS.

Média připomínají, že po loňském vítězství sborné nad Američany ruský prezident přijel do běloruského Minsku a osobně gratulovat svým krajanům. Není prý tudíž vyloučeno, že se nakonec objeví i v Praze.

Chystá se velká odplata

Víc než symbolické přitom bude už sobotní semifinále, do kterého se sborná probojovala vítězstvím nad Švédskem.

Rusové se v něm utkají s výběrem Spojených států a chystají se na "velkou odplatu".

Podobně jako před prvním utkáním s Američany, které ruská reprezentace prohrála v Ostravě, nasadila reprezentace patetickou vítěznou rétoriku, do které opět zapojila i "sankce".

Politických sankcí, které USA uvalily proti Rusku kvůli událostem na Ukrajině, se to sice netýká, avšak specifické narážky jsou zjevné.

"V předvečer utkání s Američany se nás bohužel dotkly sankce sportovní fortuny," uvedla sborna v prohlášení k fanouškům s odkazem na zraněné hráče.

Prohraný zápas s americkým týmem pak označila za "trn v srdci" a slíbila, že "potěší zemi".

Hokejový Majdan

Podobné výrazy ale ruské hokejové vedení používalo ještě před začátkem šampionátu.

Ve výzvě k fanouškům například uvedlo, že se ruskému týmu, který Evropa odepisovala, podařilo odvrátit "hokejový Majdan".

Dvojnásobný olympijský vítěz a někdejší útočník moskevského Spartaku Jevgenij Zimin ale v rozhovoru pro server sovsport.ru uvedl, že podobná rétorika hokejistům jen překáží.

"Vzniká pocit, že jsme se ocitli v 70. letech minulého století. Do sborné se něco ´hustí´, připomínají se nějaké sankce. Američané na to přitom kašlou. Jsou to mladí chlapci, kteří se chtějí hlavně projevit na ledě a dostat dobrou nabídku od NHL. Jsou disciplinovaní a dobře řízení trenéry. USA mají výtečný tým! A politika tady nemá co dělat," pokáral vedení ruské reprezentace.

Server prosport-online.ru v článku s titulkem Jak trenér Tarasov prohrál Americe studenou válku pak zase zavzpomínal na olympiádu z roku 1960.

Uvedl, že nepříliš zkušeným americkým hráčům se tehdy podařilo porazit mohutnou sovětskou mašinu.

Hitler zjistil, že Jágr nepřijde na nedělní oběd
Hitler zjistil, že Jágr nepřijde na nedělní oběd | Video: Sport

Víra ve sjednocení země

Ideologie má nicméně působit na fanoušky i hráče. "Před startem šampionátu jsme u hrobu (zesnulého hokejisty) Valerije Charlamova slibovali, že uděláme všechno proto, abychom potěšili zemi. Věříme, že hokejová sborna se stane celonárodním projektem, který ve svátečních májových dnech sjednotí celou zemi," uvádí se v čerstvém prohlášení reprezentace.

"Pro nás, pro celou ohromnou zemi přišel čas velkého sportu a věříme, že i velké revanše," konstatuje ruský tým. Ve své výzvě k celostátní podpoře zdůraznil, že stojí před "vůbec nejdůležitějším zápasem", kterým je utkání s Američany.

Trenér Oleg Znarok, který se po prohraném zápase s Američany ohrazoval před předpojatostí sudích, tvrdil, že jedním z nejdůležitějších utkání bylo to, které jeho mužstvo hrálo 9. května, když se v Rusku slavilo 70. výročí vítězství nad fašismem.

Kde nás mají rádi?

Příznačné pak bylo symbolické vítězství nad Běloruskem, které Rusům podlehlo 7:0.

Na dotaz, zda situace v Česku nebude pro ruské hráče za současných podmínek složitá, kouč již před zápasem odpověděl: "A kde je to teď lehké?"

"Kde nás mají rádi? V Lotyšku? Nevím. Situace ve světě je složitá. Musíme se sjednotit," uvedl podle serveru sport.ru.

Komentátoři přitom čekají tvrdý zápas. "Vítězství nad Švédskem fanoušky moc potěšilo. Abychom se dostali do finále, čeká nás však boj s Američany. Není to zrovna pohodlný soupeř," komentoval nadcházející utkání První kanál.

Připomněl, že bojovat s Američany bude sborna s posilou, která jí zrovna dorazila s Ameriky.

"Alexandr Ovečkin je jeden z nejlepších hráčů planety a je to velmi žádaná posila. Zvlášť nyní, když a ruský tým dostal tak složitého soupeře," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy