Rusko se bojí dalších útoků na elektrárny a rafinerie

Martin Novák Martin Novák
22. 7. 2010 14:32
Kavkazští radikální islamisté plánují ničit ruskou průmyslovou a energetickou infrastrukturu
Napadená Baksanská vodní elektrárna.
Napadená Baksanská vodní elektrárna. | Foto: Reuters

Nalčik - Ruské problémy s terorismem na Kavkaze nekončí.

Středečním útokem na Baksanskou vodní elektrárnu, která byla po explozích vyřazena z provozu, místní extremisté plní své hrozby, že cílem jejich akcí nebudou jen civilisté, policisté nebo vlaky.

Ale už i důležité průmyslové podniky, místa klíčová pro zásobování energií a vše, čím mohou způsobit velké ekonomické ztráty.

Ruský vicepremiér Igor Sečin dnes uvedl, že obnova zničené elektrárny potrvá dva roky a bude stát až 1,5 miliardy rublů (zhruba miliardu korun). Hasičům trvalo tři hodiny, než požár zlikvidovali.

Skupina teroristů nejprve kolem čtvrté hodiny ráno odpálila nálož u nedaleké policejní stanice, čímž odvedla pozornost policistů. Pak zastřelila dva příslušníky ochranky elektrárny a uvnitř objektu odpálila nálože.

Hasiči na místě útoku.
Hasiči na místě útoku. | Foto: Reuters

"Obávám se, že to je předzvěst něčeho mnohem většího," komentoval pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy událost šéf protiteroristického útvaru ruské Federální a bezpečnostní služby (FSB) Alexandr Toršin.

Hrozbu "ekonomické války" proti Rusku zveřejnil loni vůdce takzvaného Kavkazského emirátu Doku Umarov. Má spočívat v napadání ropovodů, plynovodů a elektráren.

Kavkazští islamisté se už přihlásili k nedávné mnohem vážnější havárii na Sajansko-Šušenské elektrárně na Sibiři. Ruské úřady to označily za nesmysl, prý šlo prokazatelně o nehodu, nikoliv terorismus.

K úternímu útoku na Baksanskou vodní elektrárnu, která se nachází na území Kabardinsko-balkarské republiky, se zatím nikdo nepřihlásil. Podle ruského tisku je za akcí buď Umarov, nebo šéf místních separatistů  Kazbek Tašujev.

Slabá ochrana

Komentáře v ruských novinách se pozastavují nad tím, že elektrárna, vybudovaná za Stalinova života ve druhé polovině třicátých let, byla tak chabě střežena. Jen dvěma strážci. V regionu, kde se dají podobné útoky předpokládat.

(Text pokračuje pod mapou)

Foto: Aktuálně.cz

Kabardinsko-balkarská republika má zhruba 900 tisíc obyvatel a dosud tam k přestřelkám a výbuchům nedocházelo tak často jako v Ingušsku či Dagestánu.

Soči není daleko

Důvodem ke znepokojení ruské vlády je blízkost neklidného regionu od Soči, místa konání zimních olympijských her v roce 2014.

Posledním velkým útokem kavkazských extremistů byly sebevražedné atentáty v moskevském metru letos 29. března, při kterých zahynulo čtyřicet lidí. Sebevražedné atentátnice pocházely z Dagestánu, k útokům se přihlásil vůdce Kavkazského emirátu Doku Umarov.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy