Rusko rozjelo výrobu nových mezikontinentálních raket

Martin Novák Martin Novák
1. 12. 2008 16:24
Raketa Bulava doletí z ponorek na cíl vzdálený až osm tisíc kilometrů
Foto: Reuters

* Bulava (ruský výraz pro palcát) je moderní verzí sovětské rakety Topol-M * 12 metrů dlouhá raketa je součástí ruské odpovědi na protiraketový štít USA * Páteční test na Kamčatce dopadl podle Moskvy výborně

Moskva - Rusko začíná se sériovou výrobou nových mezikontinentálních raket odpalovaných z ponorek.

Rakety Bulava (ruský výraz pro palcát) mají dolet až 8 tisíc kilometrů a jsou schopné nést jadernou hlavici.

Zahájení výroby dnes potvrdil ruský vicepremiér Sergej Ivanov, který má na starosti hlavně vojenskou agendu.

"Do konce roku ještě plánujeme jeden velký test, ale zbrojařské podniky se už pustily do výroby," oznámil Ivanov.

Bulava má být součástí ruské odpovědi na americký protiraketový štít, jehož prvky mají být v pdobě protiraketové základny a radaru umístěny i v Polsku a České republice.

Ruský vicepremiér Sergej Ivanov byl dříve ministrem obrany.
Ruský vicepremiér Sergej Ivanov byl dříve ministrem obrany. | Foto: Reuters

Premiér Vladimir Putin nedávno o Bulavě prohlásil, že překoná "jakýkoliv protiraketový štít."

Bulava měří na délku dvanáct metrů a podle zbrojních expertů je modernizovanou a výrazně vylepšenou verzí starší sovětské rakety Topol-M, speciálně upravenou pro ponorky.

Ruské námořní síly budou vybaveny prvními Bulavami už příští rok. Jaderná ponorka Jurij Dolgorukij má nést až šestnáct raket.

Rusové přiznali, že několik testů Bulavy skončilo v minulosti neúspěchem, ale ten poslední v pátek na Kamčatce se prý naopak mimořádně zdařil.

„Měli jsme v minulosti problémy, ale vyřešili jsme je," citovala agentura RIA-Novosti zdroj z ruského námořnictva.

Ruská vojenská ponorka
Ruská vojenská ponorka | Foto: Wikimedia Common

Raketu odpálila ponorka Dmitrij Donskoj. „Vše fungovalo skvěle. Jak start Bulavy, tak chování všech tří částí rakety," řekl Ivanov podle agentury ITAR-TASS.

S rozvojem raket souvisí i investice do ponorek. Podle RIA-Novosti chce Rusko postavit a spustit na moře sedm nových strojů do roku 2015.

V roce 2000 se v Barentsově moři potopila ruská jaderná ponorka Kursk. Při nehodě explodovalo několik hlavic na torpédech, která nesla.

Rusové odmítli, že by na střelách byly namontovány jaderné hlavice, jak naznačovaly některé zprávy. Přesvědčivé důkazy, jež by jejich tvrzení buď podpořily, či vyvrátily, nikdy předloženy nebyly.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Někdo začal střílet na permské univerzitě v Rusku, na místě jsou zřejmě mrtví

Neznámý člověk začal střílet na Permské státní univerzitě, informují ruské tiskové agentury. Na místě jsou podle jejich zdrojů mrtví a ranění.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

před 1 hodinou

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy