reklama
 
 

Zlom v kauze zříceného letadla na Sinaji. Putin nařídil zastavit všechny lety z Ruska do Egypta

Aktualizováno 6. 11. 2015 22:00
Rusko se rozhodlo odvolat všechny letecké spoje do Egypta. Kremlu to doporučila tajná služba FSB. Prezident Vladimir Putin také nařídil vládě, aby zajistila návrat ruských turistů zpět do vlasti. Stalo se tak jen den poté, co britští vyšetřovatelé oznámili, že nehodu letounu s 224 lidmi na palubě pravděpodobně způsobila bomba. Moskva spekulace o terorismu až doposud odmítala.

Moskva/Šarm-aš Šajch Rusko zastavilo až do odvolání všechny lety do Egypta. Kreml to oznámil na základě doporučení tajné služby FSB.

Rozhodnutí následuje jen den poté, co britští vyšetřovatelé prohlásili, že zničení airbusu s 224 lidmi na palubě zřejmě způsobila bomba.

Prezident Vladimir Putin rovněž nařídil vládě, aby podnikla příslušné kroky a zajistila návrat ruských turistů do vlasti. "Dokud nezjistíme opravdové příčiny toho, co se stalo, považuji za nezbytné pozastavit lety ruských letadel do Egypta. To se týká především turistických letů," prohlásil ředitel FSB Alexandr Bortnikov.

Putin v pátek večer telefonicky hovořil s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím, s nímž se dohodl na pokračování spolupráce v oblasti letecké bezpečnosti. "Byla vyslovena naděje, že budou vytvořeny podmínky pro obnovení normálního leteckého spojení mezi oběma zeměmi v nejbližší době," uvedl Kreml ve svém prohlášení.

Šéf ruské turistické agentury Rostourism Oleg Safonov odhaduje, že v Egyptě je momentálně asi 45 tisíc ruských turistů.

Obdobně jako Rusko už zareagovala britská vláda, která pozastavila všechny lety do letoviska Šarm-aš Šajch, odkud ruský airbus startoval. V důsledku hromadných evakuací část britských turistů na letišti uvízla. 

Potíže podle egyptských úřadů způsobují hlavně zavazadla, která za sebou Britové zanechávají. Do náhradních letadel si totiž smějí brát jen ta příruční.

Na letišti tak zůstalo více než 120 tun odložených kufrů.

Ruský Airbus A321 letěl v sobotu z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, ale zřítil se na Sinajském poloostrově. Neštěstí nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě.

Drtivá většina lidí na palubě pocházela z Ruska.

Pád stroje podle britských vyšetřovatelů pravděpodobně způsobila bomba na palubě, která mohla být do ruského letadla propašována na letišti Šarm aš-Šajch v odbavených zavazadlech. Nezvratné důkazy o tom, že zřícení letadla způsobila bomba, však stále chybí. 

Že mohlo jít o teroristický útok, naznačili i americký prezident Barack Obama a britský ministr zahraničních věcí Philip Hammod. Moskva a Egypt však spekulace o terorismu dosud odmítaly jako předčasné. 

autor: Zahraničí | 6. 11. 2015 15:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama