reklama
 
 

Rusko potřebuje nový útočný systém, tvrdí Putin

29. 12. 2009 14:40
Podle něj bude jedině tak rovnováha jaderných zbraní mezi Ruskem a USA

Vladivostok - Rusko potřebuje vyvinout útočný systém zbraní, pomocí kterého by udrželo strategickou rovnováhu se Spojenými státy americkými a dokázalo čelit jejich protiraketové obraně.

V rámci návštěvy Vladivostoku na východě země to v úterý prohlásil ruský exprezident a současný premiér Vladimir Putin.

"Tím, že si vybudovali protiraketový deštník, vzniká nebezpečí, že se naši partneři budou cítit plně chráněni a budou si tak moci dělat, co se jim zlíbí, čímž naruší rovnováhu - a najednou vzroste agresivita jak v reálné politice, tak v ekonomice," uvedl na adresu americké protiraketové obrany Putin.

Odzbrojovací smlouva ohrožena

Jaký útočný systém se Rusko bude snažit vyvinout, už Putin neřekl. Prohlásil však, že Bílému domu bližší informace poskytne jen v případě, že mu na oplátku prozradí informace o americké protiraketové obraně, aby byla na poli jaderných zbraní zachována rovnováha.

Jak premiér také dodal, nový plán útočného raketového systému Ruska by mohl bránit uzavření nové smlouvy o jaderném odzbrojení. Problémem je podle něj totiž to, že Spojené státy takový systém mají, ale dosud Rusko ne.

Původní odzbrojovací smlouva START 1, kterou mezi sebou Rusko a Spojené státy uzavřely v roce 1991, vypršela 5. prosince. Obě strany ji ale souhlasily dodržovat i po vypršení termínu, dokud neuzavřou novou dohodu.

Medveděv: vyvíjet hlavice budeme dál

Minulý týden se ale ruský prezident Dmitrij Medveděv nechal slyšet, že jeho země bude pokračovat v budování jaderných hlavic a jejich zkušebních letech i nadále, přestože jednání o nové odzbrojovací smlouvě ještě nejsou u konce. Jak uvedl, jedná se jen o běžné cvičení.

"To je normální. Dělá to celý svět. Náš štít bude vždy účinný při ochraně našich národních zájmů," dodal Medveděv. To vše by se podle něj mělo dít v souladu s jednáními o nové dohodě o jaderném odzbrojení.

Už v červenci se americký prezident Barack Obama a jeho ruský kolega Dmitrij Medveděv dohodli na tom, že by obě země měly během sedmi let snížit počet jaderných zbraní pod 1 700. Pro Rusko by to znamenalo omezení jaderných hlavic na stejnou úroveň, jakou mělo v době sovětské éry. I tak ale oběma zemím zůstane dostatek nukleárních zbraní, které by dokázaly zničit celý svět.

Na druhé straně, jednání Bílého domu o protiraketových základnách se zástupci Česka a Polska, kde měly americké základny podle původního plánu stát, byla 17. listopadu oficiálně ukončena. Bílý dům ale současně s tím oznámil, že plánuj vyvinout jiný obranný systém, který by byl zaměřený především proti hrozbě raketového útoku ze strany Íránu.

Ukončení jednání Spojených států o protiraketových základnách Putin v srpnu označil za správný a odvážný čin.

autor: hp | 29. 12. 2009 14:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama