Rusko potřebuje nový útočný systém, tvrdí Putin

hp
29. 12. 2009 14:40
Podle něj bude jedině tak rovnováha jaderných zbraní mezi Ruskem a USA

Vladivostok - Rusko potřebuje vyvinout útočný systém zbraní, pomocí kterého by udrželo strategickou rovnováhu se Spojenými státy americkými a dokázalo čelit jejich protiraketové obraně.

V rámci návštěvy Vladivostoku na východě země to v úterý prohlásil ruský exprezident a současný premiér Vladimir Putin.

"Tím, že si vybudovali protiraketový deštník, vzniká nebezpečí, že se naši partneři budou cítit plně chráněni a budou si tak moci dělat, co se jim zlíbí, čímž naruší rovnováhu - a najednou vzroste agresivita jak v reálné politice, tak v ekonomice," uvedl na adresu americké protiraketové obrany Putin.

Odzbrojovací smlouva ohrožena

Jaký útočný systém se Rusko bude snažit vyvinout, už Putin neřekl. Prohlásil však, že Bílému domu bližší informace poskytne jen v případě, že mu na oplátku prozradí informace o americké protiraketové obraně, aby byla na poli jaderných zbraní zachována rovnováha.

Jak premiér také dodal, nový plán útočného raketového systému Ruska by mohl bránit uzavření nové smlouvy o jaderném odzbrojení. Problémem je podle něj totiž to, že Spojené státy takový systém mají, ale dosud Rusko ne.

Původní odzbrojovací smlouva START 1, kterou mezi sebou Rusko a Spojené státy uzavřely v roce 1991, vypršela 5. prosince. Obě strany ji ale souhlasily dodržovat i po vypršení termínu, dokud neuzavřou novou dohodu.

Foto: Reuters

Medveděv: vyvíjet hlavice budeme dál

Minulý týden se ale ruský prezident Dmitrij Medveděv nechal slyšet, že jeho země bude pokračovat v budování jaderných hlavic a jejich zkušebních letech i nadále, přestože jednání o nové odzbrojovací smlouvě ještě nejsou u konce. Jak uvedl, jedná se jen o běžné cvičení.

"To je normální. Dělá to celý svět. Náš štít bude vždy účinný při ochraně našich národních zájmů," dodal Medveděv. To vše by se podle něj mělo dít v souladu s jednáními o nové dohodě o jaderném odzbrojení.

Už v červenci se americký prezident Barack Obama a jeho ruský kolega Dmitrij Medveděv dohodli na tom, že by obě země měly během sedmi let snížit počet jaderných zbraní pod 1 700. Pro Rusko by to znamenalo omezení jaderných hlavic na stejnou úroveň, jakou mělo v době sovětské éry. I tak ale oběma zemím zůstane dostatek nukleárních zbraní, které by dokázaly zničit celý svět.

Na druhé straně, jednání Bílého domu o protiraketových základnách se zástupci Česka a Polska, kde měly americké základny podle původního plánu stát, byla 17. listopadu oficiálně ukončena. Bílý dům ale současně s tím oznámil, že plánuj vyvinout jiný obranný systém, který by byl zaměřený především proti hrozbě raketového útoku ze strany Íránu.

Ukončení jednání Spojených států o protiraketových základnách Putin v srpnu označil za správný a odvážný čin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy