Rusko posiluje armádu na Krymu. Satelitní snímky ukázaly rozšiřující se základny

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
14. 6. 2019 19:00
Rusko před více než pěti lety anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a od té doby tam buduje silnou armádu. Dokazují to nové satelitní snímky, pořízené mezi únorem 2018 a letošním dubnem. Družice americké firmy Planet Labs zachytila rozrůstání několika ruských základen o letouny i další zbraně.
Ruští vojáci v Sevastopolu na Krymu - ilustrační foto.
Ruští vojáci v Sevastopolu na Krymu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Snímky odhalily, že Rusko rozšířilo armádu na několika místech Krymu o pět protiletadlových systémů S-400 a o stejný počet systémů S-300. K tomu přidalo i nové stíhací letouny. Celkově teď na Krymu disponuje 81 letouny. 

Střely S-400 umístilo Rusko na základny poblíž Kerče a měst Fedosija, Sevastopol, Džankoj a Jevpatorija.

Podle serveru Defense One, který o satelitních snímcích informoval, Rusko také vylepšilo některé vojenské vybavení z dob Sovětského svazu. 

Někteří experti, oslovení webem Defense One, se domnívají, že ruská armáda má záměr rozšířit svůj vliv za Černé moře. Pokud bude Rusko v budování vojska pokračovat tímto tempem, může podle nejmenovaného zdroje z amerických tajných služeb zasáhnout ze Sevastopolu Sýrii, ale i jižní Evropu. 

"Značně to zvyšuje možnosti útoku, který teoreticky může dosáhnout i za oblast Černého moře," uvedl další nejmenovaný člen bezpečnostních složek USA.

Sarah Bidgoodová, která pracuje v Centru Jamese Martina pro nešíření  jaderných zbraní v USA, rovněž mluví o "významném posilování". "Spojenci v oblasti budou více naléhat na NATO, aby ukázalo, že dokáže potlačit ruské pokusy o získání větší kontroly nad Černým mořem," řekla. 

Rusko také od anexe Krymu, který leží na severu Černého moře, zvýšilo počet vojáků na poloostrově na současných 30 tisíc. Dalších 13 tisíc jich tam chce podle amerických zpravodajců poslat v příštích čtyřech letech. 

Video: Rusové zakotvili tři zadržené ukrajinské lodě v krymském přístavu Kerč

Rusové zakotvili tři zadržené ukrajinské lodě v krymském přístavu Kerč. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy