Rusko poprvé dostihlo USA. Má stejný počet jaderných hlavic

ČTK ČTK
3. 10. 2014 8:12
O "jadernou paritu" usiloval Sovětský svaz při soupeření s USA za studené války. Po pádu komunismu a rozpadu SSSR ale došly vojákům peníze. Teď se síly vyrovnaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko poprvé v 21. století dohnalo Spojené státy v počtu všech nosičů strategických jaderných zbraní a v počtu jaderných hlavic na rozmístěných nosičích (tedy na strategických bombardérech, ponorkách a raketách v bojové pohotovosti).

Napsal to v pátek ruský list Vedomosti s odvoláním na údaje amerického ministerstva zahraničí. Výměnu těchto informací předpokládá odzbrojovací smlouva mezi oběma velmocemi, uzavřená roku 2010 v Praze.

O "jadernou paritu" usiloval Sovětský svaz při soupeření s USA za studené války. Avšak po pádu komunismu a rozpadu SSSR došly vojákům peníze a Rusko až donedávna muselo stárnoucí rakety, bombardéry a ponorky odepisovat rychleji, než je stačilo nahrazovat.

Více raket v ponorkách

K čerstvé rovnováze sil podle experta Pavla Podvigy přispěla skutečnost, že ruské námořnictvo začalo v posledních letech do flotily zařazovat nové jaderné ponorky s větším počtem raket, které jsou opatřeny větším počtem jaderných hlavic.

Podobně i na souši přicházejí do výzbroje nové mezikontinentální rakety Jars, které mají tři jaderné hlavice místo jediné na starších raketách Topol. Rovnováhu však podle odborníka netřeba přeceňovat, navíc prý USA za pár let zase získají jistou převahu, až bude nutné definitivně vyřadit ruské rakety Topol.

Aktuální "skóre" podle listu činí k 1. září 912 amerických nosičů jaderných zbraní oproti 911 ruským. Avšak rozmístěných nosičů mají USA více: 794 ku 528. Ale v počtu jaderných hlavic, které mají obě velmoci na "rozmístěných nosičích", poměr činí 1 642 ku 1 643 na ruské straně.

Mezi rozmístěné nosiče se nepočítá například jaderná ponorka, pokud připluje k opravě a je po tuto dobu zbavena svých raket.

 

Právě se děje

Další zprávy