Rusko: Ohrozí-li nás protiraketový systém, neodzbrojíme

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
2. 4. 2010 21:25
Smlouva prý padne při rozšíření amerického protiraketového deštníku
Pražskou smlouvu by už nic ohrozit nemělo
Pražskou smlouvu by už nic ohrozit nemělo | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Jestliže shledáme, že nás ohrožuje americký protiraketový systém v Evropě, můžeme odstoupit od nové smlouvy START o jaderném odzbrojení. Jednostranné prohlášení v tomto smyslu připojí Rusko ke smlouvě při jejím podpisu 8. dubna v Praze. Novinářům to dnes řekl poradce ruského prezidenta Sergeje Prichoďko. 

Od smlouvy o snížení jaderných hlavic a jejích nosičů může ruská strana podle Prichoďka odstoupit kvůli "kvantitativnímu i kvalitativnímu zvětšování potenciálu strategické protiraketové obrany USA".

„Toto prohlášení se stane samostatným politickým dokumentem, připojeným ke smlouvě. Analogické postavení bude mít i možné odvetné prohlášení USA," dodal Prichoďko.

Američané opakovaně prohlašují, že jejich protiraketový systém v Evropě není namířený proti Ruské federaci, ale má sloužit k obraně proti balistickým střelám ze zemí jako je Írán. Rusko ale trvá, aby byla do smlouvy o odzbrojení zahrnuta i protiraketová, tedy obranná technika.

Nová smlouva START

Obě strany mohou mít:

  • 1550 rozmístěných bojových hlavic
  • 800 odpalovacích zařízení mezikontinentálních balistických raket na pozemních nosičích, ponorkách a těžkých bombardérech
  • 700 z těchto odpalovacích zařízení může být vybaveno jadernými zbraněmi

Podle Sergeje Prichoďka tak budou jednání muset pokračovat i po podpisu smlouvy.

Dohodu mají podepsat příští týden v Praze ruský prezident Dmitrij Medvěděv a jeho americký protějšek Barack Obama.

Nová rusko-americká odzbrojovací smlouva omezí počet jaderných hlavic na 1550 na každé straně. Moskva podle agentury AFP nyní disponuje asi 3000 jadernými hlavicemi na strategických nosičích, Washington 2200.

Praha a její den D

V Praze a vlastně celé České republice už mezitím začaly horlivé přípravy. Podpis smlouvy START II nebude jediným bodem programu. Obama dopředu avizoval, že by se rád v Praze zdržel a setkal se tu s dalšími evropskými politiky.

Cestu do Prahy už dříve potvrdili rumunský prezident Traian Basescu či maďarský premiér Gordon Bajnai. Později svou účast na jednání potvrdili také prezidenti či premiéři Slovinska, Chorvatska, Slovenska, Polska, Bulharska, Litvy, Lotyšska a Estonska.

Češi si svou chvilku slávy užijí především díky bezpečnostním opatřením, která návštěvu nejmocnějších mužů planety doprovodí.  Ve vzduchu budou stíhačky Gripen, bitevníky L-159 a vrtulníky. Pohotovost mají aké specialisté na biologickou a chemickou obranu, odborníci s pasivními sledovacími systémy a zdravotníci.

Od večera 6. dubna do poledne 9. dubna bude uzavřeno pro veškerou dopravu Hradčanské náměstí.S omezeními musíme počítat v hlavním městě i  dalších částech republiky.  

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy