Rusko obvinilo muslimského duchovního, při kázání měl podporovat terorismus

ČTK ČTK
12. 7. 2016 18:35
Ruské úřady zatkly imáma jedné z moskevských mešit a obvinily jej ze schvalování terorismu. Duchovnímu hrozí až pět let vězení, uvedla v úterý ruská média. V Moskvě se v minulosti odehrálo několik sebevražedných atentátů, které si vyžádaly desítky obětí na životech. Imám byl zatčen v pondělí.
Mešita v Moskvě.
Mešita v Moskvě. | Foto: Reuters

Moskva - Moskevský imám Machmud Velitov podle ruských úřadů z napomáhání terorismu.

"Zadrželi ho v pondělí, v bydlišti a v mešitě byla provedena domovní prohlídka. Obvinili jej z veřejného nabádání k teroristické činnosti a ze schvalování terorismu na veřejnosti," řekl advokát Dagir Chasavov, který imáma z moskevské mešity Jarďam obhajuje. Za čin hrozí podle ruských zákonů až pět let vězení.

Velitov byl dosud veřejnosti znám hlavně tím, že stojí v čele muslimského dobročinného společenství. Byl považován za jednoho z nejvíce respektovaných moskevských imámů. Obvinění podle advokáta souvisí s jedním imámovým kázáním a s rozhovorem v televizi, která šíří islám. Imám podle obhájce částečně přiznal vinu.

Imám podle rozhlasové stanice Echo Moskvy v kázání chválil jednoho člena panislámské Strany osvobození (Hizb at-Tahrír), která je v Rusku zakázaná jako teroristická organizace. Organizace, která podle svých prohlášení usiluje o dosažení svých cílů pokojnými, nenásilnými prostředky, chce sjednotit muslimské regiony v Rusku a v postsovětské Střední Asii v islámský chalífát.

Vyšetřovatelé podle agentury Interfax Velitovovo zatčení potvrdili a požádali soud, aby imámovi uložil domácí vězení. O uvalení vazby tedy nepožádali, nicméně zabavili imámovi náboženskou literaturu, elektronické nosiče dat a finanční doklady. Operaci podniklo protiextremistické středisko ministerstva vnitra, imám je podle agentury TASS podezřelý z šíření extremistické literatury.

Mešita Jarďam podle šéfa duchovní správy moskevských muslimů Ildara Aljautdinova působí poněkud odděleně od ostatních svatostánků metropole, "jako stát ve státě s vlastními pravidly", které podle něj občas neodpovídají pravidlům islámu. Naopak moskevský muftí Albir Krganov řekl, že je třeba vyškat na výsledky vyšetřování a zdržet se spekulací a obviňování.

Mešita Jarďam byla postavena teprve v 90. letech a pojme asi 2000 věřících.

Loni v září ruský prezident Vladimir Putin otevřel v Moskvě mešitu označovanou za největší islámský chrám na starém kontinentě a s kapacitou až 10 tisíc věřících. Nabádal současně k dodržování "původních pravých hodnot islámu". Ani to však nevyřešilo všechny problémy s vyznáváním islámu v ruské metropoli. Na dva miliony muslimů v Moskvě připadá jen šest mešit.

Většina z přibližně dvou desítek milionů ruských muslimů žije na severním Kavkazu a v Povolží. Podle odhadů několik set až tisíc islamistů s ruským občanstvím, hlavně Kavkazanů, válčí v řadách teroristické organizace Islámský stát v Sýrii a v Iráku. Protiteroristické operace uskutečňují ruské síly dodnes na severním Kavkazu, hlavně v Dagestánu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy