Rusko obnoví záchytky, které před třemi lety zrušilo

ČTK ČTK
22. 3. 2014 7:46
Města s více než sto tisíci obyvateli mají vybudovat nové záchytky. Mají pomáhat v boji proti rostoucí kriminalitě páchané pod vlivem alkoholu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Moskva - Ve větších ruských městech mají opět vzniknout záchytky, zrušené před třemi lety. Cílem je podle nejvyšších míst nejen chránit zdraví pijáků, ale i snížit kriminalitu.

"V posledních letech zaznamenáváme ustavičný růst zločinů páchaných v nestřízlivém stavu. Jejich počet jen loni vzrostl o více než osm procent," uvedl podle ruských médií na resortní poradě ministr vnitra Vladimir Kolokolcev.

Ruské záchytky, dokud ještě fungovaly, podléhaly ministerstvu vnitra. To je však na podzim 2011 zrušilo a přenechalo péči o opilce samosprávám a občanským sdružením. Teď společně s ministerstvem zdravotnictví navrhuje vládě znovu vybudovat záchytky ve městech s více než sto tisíci obyvateli.

Tři miliony alkoholiků

Obnovit záchytky navrhoval již pár měsíců po jejich zrušení hlavní expert ministerstva zdravotnictví Jevgenij Brjun. Argumentoval mimo jiné tím, že alkoholiků je v Rusku podle úředních údajů nejméně 1,7 milionu a dalších 1,3 milionu lidí svou závislost tají, nemluvě o tom, že asi dvě pětiny Rusů a Rusek prostě příliš pijí.

Vnitro o opilce přišlo v rámci policejní reformy, která měla strážce pořádku zbavit přebytečných úkolů. Bezprostřední záminkou ke skoncování s policejními záchytkami se stal skandál v sibiřském Tomsku, kde zemřel místní novinář, jehož během novoročních svátků zmlátil na záchytce mladý strážce pořádku. Nejspíše právě bezmocnost spoutané oběti vedla policistu k tomu, aby si na ní vylil zlost.

Tisk však bil na poplach, že v ruském klimatu a při ruské spotřebě tvrdého alkoholu hrozí smrt tisíců lidí na ulicích.

"Ruské záchytky sice hrubě porušují lidská práva, odporují ústavě, mezinárodnímu právu a několika federálním zákonům, ale nechat lidi bez pomoci nelze," apeloval liberální list Vedomosti.

Peníze do ponožek

První takové zařízení se v Rusku objevilo už v roce 1902 jako útulek, kde podnapilí mohli přijít k sobě, místo aby zmrzli na ulici. V roce 1940 záchytky přešly pod ministerstvo vnitra v čele s obávaným Lavrentijem Berijou a byly součástí represivního systému.

Záchytky se natolik staly prvkem ruského života, že se dostaly i na stránky knih a na plátna kin. Například film "A když se ráno probudili...", natočený podle stejnojmenné povídky Vasilije Šukšina, je založen na vyprávění osmi hrdinů, od traktoristy po profesora, kteří se ráno probudí na záchytce a pokoušejí se rozpomenout, jak se tam dostali.

Takového osudu mohli být za dřívějších dob ušetřeni jen nositelé řádů Hrdina Sovětského svazu a Hrdina socialistické práce, vojáci, policisté, agenti tajné policie KGB, prokurátoři, zahraniční diplomaté, těhotné ženy a invalidé. Jinak snad každý občan věděl, že nepropité peníze si má honem schovat do ponožek, protože jen ty mu spolu se spodním prádlem na záchytce zůstanou.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy