Rusko obnoví lety turistů do kosmu a postaví tam hotel

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 1. 2011 19:05
Kolik budou další výlety stát, zatím Rusové nezveřejnili.
Mezinárodní vesmírná stanice má dostat komerční přírůstek
Mezinárodní vesmírná stanice má dostat komerční přírůstek | Foto: ESA

Moskva - Po čtyřleté přestávce, v roce 2013, obnoví Rusko komerční lety do vesmíru. Umožní to navýšení počtu startů ruských kosmických raket Sojuz.

Namísto čtyř jich ročně k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartuje pět. Dohodly se na tom státem vlastněná Federální kosmické agentura Roskosmos a soukromá společnost Eněrgija, vyrábějící kosmické moduly Sojuz.

Zrušit placené výlety ke hvězdám se Rusové rozhodli v roce 2009, kdy Američané oznámili konec éry raketoplánů a kdy se zároveň zvýšil počet misí profesionálních kosmonautů.

Další lákadlo pro bohaté dobrodruhy nabídne Eněrgija v roce 2016.

Za pět let hodlá vynést na oběžnou dráhu první vesmírný hotel. Stane se součástí ISS a měl by mít kapacitu sedmi osob. Ve vesmíru budou moci pobývat až šest měsíců.

V přídavném modulu, který by měl sloužit jako jakýsi apartmán, budou mít turisté stejný komfort jako profesionální kosmonauti. K dispozici budou mít posilovnu, prostor pro osobní hygienu a obytnou část.

V turistické části navíc nebudou vědecké přístroje, takže její obyvatelé budou mít více prostoru k volnému pohybu.

V případě ohrožení by mohl hotel posloužit jako záchranný modul pro stálou posádku ISS.

Revoluci slibují také Američané

Skutečným počátkem věku vesmírné turistiky se má podle majitele společnosti Virgin Galactic Richarda Bransona stát letoun White Knight Two (Bílý rytíř dvě), který byl představen už v roce 2008.

Let rytířem totiž vyjde výrazně levněji. Turisté zaplatí "pouze" 200 tisíc dolarů (přes 3,5 milionů korun).

Zájemci o zážitek ve stavu beztíže jím budou vyneseni do výšky osmnácti kilometrů, odkud v modulu SpaceShipTwo odstartují na samou hranici vesmíru. Pět minut pak budou plout 110 kilometrů nad povrchem země.

Poslední turista zaplatil 35 milionů USD

Zatím posledním vesmírným turistou se stal Kanaďan Guy Laliberte, který založil celosvětově známý artistický spolek Cirque du Soleil. V říjnu 2009 strávil v kosmu jedenáct dní a stal se sedmým a dosud posledním vesmírným turistou.

Za svůj výlet zaplatil 35 milionů dolarů, tedy v přepočtu téměř 635 milionů korun.

Ve srovnání s výletem prvního vesmírného turisty, amerického byznysmena Dennise Tita, který dal za osm dní na orbitu 20 milionů dolarů, tedy výlety ke hvězdám výrazně podražily. Kolik bude stát pobyt v roce 2013 a výlet do vesmírného hotelu v roce 2016, Rusové zatím neoznámili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy