Mutace delta sužuje Rusko, hrozí kolaps nemocnic. Situaci zhoršuje pomalé očkování

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
28. 6. 2021 5:59
Varovné zprávy týkající se koronaviru přichází z Ruska. Každý týden se v zemi počet případů onemocnění covid-19 až ztrojnásobuje. Za nárůstem stojí nakažlivější mutace delta, která tvoří 90 procent nových nákaz, ale i spolupořádání fotbalového Eura. Vláda se snaží lidi nutit k očkování, často ale neúspěšně. Podle oficiálních statistik je plně vakcinovaných jen deset procent Rusů.
Foto: Maxim Shemetov

Poslední týden v Rusku denně přibývalo až 20 tisíc nových případů koronaviru. Tak vysoká čísla měla země naposledy letos v lednu. V Moskvě je situace ještě horší, srovnatelná s loňským prosincem, kdy v zemi vrcholila druhá vlna pandemie. Počet hospitalizací zde narostl o 70 procent, informuje britská stanice BBC.

Podle některých expertů dokonce hrozí, že za dva nebo tři týdny už v hlavním městě nebudou žádná volná nemocniční lůžka. Podle moskevského hlavního covidového lékaře Denise Protsenka je situace velmi vážná. Zdravotní systém je ale prý zatím připraven s nákazou bojovat.

Vážnost zdůraznil i starosta Sergej Sobjanin. "Moskva trpí nejděsivější ranou epidemie. Proto potřebujeme spolehlivou obranu proti nemoci, proti tisícům nově mrtvých Moskvanů," upozornil. Tou je podle úřadů očkování. Zatím se ale o prospěšnosti vakcín nedaří přesvědčit většinovou populaci. 

"Rusové jsou poměrně skeptičtí vůči koronaviru, ale hlavně vůči očkování. Moji přátelé tady vakcíně nevěří, bojí se, že byla vyrobena až moc rychle, ale taky, že ji nebude uznávat Evropská unie, kdyby chtěli cestovat," říká pro deník Aktuálně.cz anglický student James, který v Moskvě dva roky žije.

Hodně lidí se podle něj také bojí možných vedlejších účinků. Podle květnového průzkumu veřejného mínění by 40 procent Rusů odmítlo vakcínu za jakýchkoliv podmínek a jen něco přes 20 procent řeklo, že by se nechali naočkovat, kdyby jinak nemohli cestovat do zahraničí.

Sleva nebo vyhazov

Sociolog Denis Volkol z Levadského centra, které za poslední rok udělalo podobných průzkumu pět, si myslí, že většina Rusů vyčkává, dokud nebudou mít více informací. Bojí se hlavně, nakolik je ruská vakcína Sputnik V účinná a bezpečná, často se také spoléhají na informace ze zahraničí.

Vláda se ale snaží lidi k očkování donutit. Ačkoliv donedávna platila relativně mírná opatření, nyní se začnou zpřísňovat. Nově by tak v Moskvě měly být restaurace a bary otevřené jen pro očkované a lidi, kteří se prokážou negativním testem. I další společenské akce budou silně omezené, pokud nebudou organizátoři i všichni návštěvníci naočkovaní.

Po celé zemi navíc lidé za vakcinaci dostávají slevy v kavárnách, zdarma vstupenky do muzeí nebo divadel a existuje i loterie, kde lidé s platným certifikátem mohou vyhrát mobilní telefon nebo byt. "Myslím, že očkovaných přibude, až to bude povinné do restaurací a barů. Stát se rozhodně snaží očkování prosadit, vídám spoustu reklam na autobusových zastávkách nebo promítnutých na mosty," popisuje James.

Černý trh

Někteří Rusové se ale pravidla snaží obcházet. Ruská redakce rádia Svobodná Evropa zjistila, že na černém trhu se dá poměrně lehce sehnat falešný certifikát o očkování. Reportéři si to sami vyzkoušeli a dokument se všemi podpisy i čárovým kódem jim přišel do druhého dne.

Novináři na internetu našli desítky stránek, které papírové certifikáty nabízí i za pouhých 3000 rublů (asi 890 Kč) a za příplatek okolo šesti tisíc korun bude dotyčný i přidán do oficiální očkovací databáze. Podobné zjištění zveřejnila i agentura AFP a na svém Twitteru na tyto praktiky upozornil investigativní novinář serveru Bellingcat Christo Grozev.

Není přitom jasné, co se se skutečnými dávkami vakcíny stane, jestli je dostane jiný pacient, nebo se vyhodí. Ruský telekomunikační úřad se proti všem nabídkám na internetu snaží bojovat a zablokoval už celou řadu stránek, stále se ale objevují nové.

"Celý civilizovaný svět začne s normálním životem… a my budeme plnit jednotky intenzivní péče," napsala na sociální síti Telegram imunoložka Bella Bragvadzeová. "Umíte si představit, že se světová komunita dozví o našich koupených certifikátech??? Děsí mě, že nebudeme smět nikam jet… nikdy."

Euro a delta

Ruský prezident Vladimir Putin začátkem června oznámil, že naočkovaných je okolo 18 milionů Rusů, nevysvětlil ale, jestli mluvil o první, nebo druhé dávce. Podle oficiálních statistik je ze 144milionové země plně vakcinovaná asi desetina populace, což je výrazně méně, než evidují státy EU, USA, Velká Británie nebo Izrael. V Česku obě dávky vakcíny dostalo přes 26 procent lidí.

Rusko je navíc jednou z pořadatelských zemí fotbalového Eura a kromě velkých akcí pro domácí fanoušky do Petrohradu na zápasy přijela i řada návštěvníků ze zahraničí. Až teď začíná země některé události rušit nebo silně omezovat. Nakažlivější varianta delta se poprvé objevila v covidem silně zkoušené Indii. V Rusku už tvoří naprostou většinu nových případů. 

Video: Imunolog Hel o šíření varianty delta

Život v pandemii - imunolog Zdeněk Hel o šíření indické varianty viru SARS-CoV-2 | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy