Celé rodiny se udusily, líčí svědci útok v syrském Dúmá. "Zvíře Asad" draze zaplatí, varuje Trump

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2018 23:00
Syrská státní média popřela, že by vládní vojska použila chemické zbraně. Mrtvých je podle záchranářů až 80.
Foto: Reuters

Damašek  - Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynulo až 80 lidí. Podle agentury AFP to sdělili záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že sobotní útoky na Dúmu si vyžádaly životy osmi desítek lidí a z nich polovina se udusila po zasažení chemikálií. Organizace ale není schopna "potvrdit, či vyloučit" obvinění, že chemické zbraně použila syrská armáda.

Syrská státní média nicméně popřela, že by vládní vojska použila chemické zbraně, a podobně vinu syrské armády popřelo spojenecké Rusko. Podle Íránu jde o další komplot proti režimu prezidenta Bašára Asada. Papež František útok označil za neospravedlnitelné použití vyhlazovacích prostředků.

Evropská unie v neděli uvedla, že důkazy ukazují na "další chemický útok režimu" v Sýrii. "Je velmi znepokojivé, že se dál používají chemické zbraně, zvláště proti civilistům. Evropská unie co nejdůrazněji odsuzuje použití chemických zbraní a vyzývá mezinárodní komunitu k okamžité reakci," dodala. Rusko a Írán by podle EU jako podporovatelé syrského režimu měly využít svůj vliv k odvrácení dalších útoků, napsala agentura Reuters.

Mrtví ve sklepích 

Záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby zveřejnili fotografie lidí, kteří prý podlehli účinkům chlóru a dalších chemických látek. Celé rodiny se udusily ve sklepích, kde kvůli neustálému ostřelování a bombardování Dúmy žily, napsali záchranáři. Mezi oběťmi je vidět i řada malých dětí. Zprávy nemohly být ověřeny z nezávislých zdrojů.

Syrští záchranáři popsali, že barelové bomby na město shodily vrtulníky. Lidé se podle nich vzápětí začali dusit.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová s poukazem na opakované používání chemických zbraní režimem syrského prezidenta Bašára Asada prohlásila, že Asadova vláda a Rusko, které ji podporuje, musí být pohnány k odpovědnosti. Podle Nauertové je rovněž nutné "s okamžitou platností zabránit jakýmkoli dalším útokům".

"Rusko, se svou neochvějnou podporou (syrskému) režimu, nese v konečném důsledku odpovědnost za tyto brutální útoky," dodala Nauertová a označila útok jako "děsivý".

"Zvíře Asad"

Útok odsoudila řada státníků, mezi nimi i papež František nebo americký prezident Donald Trump, který napsal, že Bašár Asad a Vladimir Putin za tento čin "draze zaplatí". Trump kritizoval ruského prezidenta Putina za podporu syrského prezidenta, jehož označil za "zvíře Asada". Podle Trumpa musí Bašár Asad za útok zaplatit. Šéf Bílého domu akci označil za "nesmyslný útok s množstvím mrtvých žen a dětí".

České ministerstvo zahraničí je zprávami o Dúmě znepokojeno. Uvedlo, že používání chemických zbraní dlouhodobě odsuzuje a že v případě, že se útok potvrdí, očekává koordinovanou akci EU a mezinárodního společenství.

Turecké ministerstvo zahraničí útok odsoudilo. Podle něj padá velké podezření na syrský režim, který "opět nevzal ohled" na mezinárodní dohody zakazující chemické zbraně. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k zastavení bojů v Sýrii. Přiznal, že OSN není schopná zprávy o chemickém útoku ověřit, ale pokud se potvrdí, je nutné okolnosti vyšetřit.

Generál ruské armády Jurij Jevtušenko zprávy o použití chemických zbraní v Sýrii popřel. Rusko je podle něj připraveno "okamžitě po osvobození Dúmy vyslat své specialisty na ochranu proti radiaci a chemickým i biologickým látkám". Získají prý vzorky, které potvrdí, že zprávy o nasazení chemických zbraní jsou vymyšlené.

Podle Jevtušenka se některé západní země snaží zabránit operaci, jejímž cílem je vytlačit rebely z Džajš al-Islám z Dúmy, a z toho důvodu využívají téma chemických zbraní.

"Objevila se další vykonstruovaná informace o údajném chemickém útoku v Dúmě," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. "V poslední době jsme několikrát varovali před takovými nebezpečnými provokacemi," dodalo. Podle ministerstva je cílem těchto nepodložených informací chránit teroristy a ospravedlnit možný zásah zvenčí. Íránské ministerstvo zahraničí označilo obvinění z chemického útoku za záminku pro vojenskou akci, která by zkomplikovala situaci v regionu.

Syrská státní média popřela, že by vládní vojska použila chemické zbraně. Uvedla, že rebelové ve městě Dúmá ve východní Ghútě jsou na pokraji kolapsu a šíří falešné zprávy.

Syrská armáda, která má podporu Ruska, se snaží z Dúmy vytlačit radikály z organizace Džajš al-Islám. V neděli z města odešla první skupina povstalců a jejich rodin na sever Sýrie do oblastí kontrolovaných povstaleckými skupinami a současně na kontrolní stanoviště syrské armády dorazila první skupina rukojmích, které dosud povstalečtí bojovníci v Dúmě zadržovali.

Informovala o tom ve večerních hodinách syrská státní televize. Mělo by jít o úvod uskutečnění dohody mezi Damaškem a poslední povstaleckou skupinou působící ve východní Ghútě, která dnes ohlášena.

Video: Bojím se o život. Můj film je svědectvím válečných zločinů, říká syrský režisér s nominací na Oscara

Nebyl jsem zklamaný, že jsme nevyhráli. Chtěli jsme k tématu přilákat pozornost a to se díky ruské propagandě stalo i bez Oscarů, líčí Feras Fajád. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy