Rusko na Ukrajině přepisuje školní osnovy. Učitelé čekají škrty v knihách i dějepisu

ČTK ČTK
2. 7. 2022 11:54
Ruské úřady vyzvaly učitele v Ruskem okupovaných částech jihovýchodní Ukrajiny, aby během několika týdnů podepsali dokument, v němž potvrdí svou ochotu přejít na výuku podle ruských školních osnov. Pokud tak neučiní, mohou přijít o práci a riskovat další odvetná opatření. Ukrajinští pedagogové to pod podmínkou anonymity řekli britskému listu The Guardian.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: ČTK, Associated Press

Tento krok staví mnohé učitele do obtížné situace. Pokud dokument podepíší, hrozí jim obvinění ze strany ukrajinských úřadů. Ty považují výuku podle ruských osnov za formu kolaborace s nepřítelem, píše The Guardian.

Nově jmenované úřady v částech východní Ukrajiny sdělily zhruba v polovině června místním učitelům, že do 21. července musí podepsat dokument potvrzující jejich připravenost řídit se ruskými školními osnovami. Pokud tak neučiní, mají podat výpověď, uvedlo několik pedagogů. Mnozí z nich údajně čelili i výhrůžkám vystěhováním z domovů.

Ruský ministr školství Sergej Kravcov dříve oznámil, že od září, kdy začne nový školní rok, budou všechny školy na územích Ukrajiny, která "získala" Moskva, pracovat podle ruských osnov. Rusko se chystá do ovládnutých míst na Ukrajině vyslat své učitele, napsal také nedávno ruský server Lenta.ru.

"V současné době byli k podpisu dokumentu vyzváni pouze učitelé dějepisu, zeměpisu, jazyků a základních škol," řekl jeden z učitelů žijících ve vesnici v okupované Charkovské oblasti. "Učební osnovy matematiky, fyziky, biologie a chemie v Rusku nejsou nosiči propagandy, takže zůstávají, alespoň prozatím, v klidu," dodal.

Z výuky literatury pravděpodobně zmizí díla většiny ukrajinských spisovatelů. Učební osnovy ruského dějepisu se v posledních letech zpolitizovaly, zejména pokud jde o ruské vyprávění o sovětském vítězství ve druhé světové válce, a nezbylo mnoho prostoru pro kritické uvažování o represích v sovětském období nebo o imperiální minulosti Ruska.

Ukrajinské ministerstvo školství ale považuje výuku podle ruských norem za druh kolaborace a ukrajinský trestní zákoník byl nedávno novelizován paragrafem, který stanoví trest až tří let vězení za "propagandu ve vzdělávacích institucích s cílem napomáhat ruské armádě".

Mnozí se však domnívají, že by státní zástupci měli být v některých případech shovívaví, napsal britský list. "Musíme velmi jasně rozlišovat, zda byl dotyčný k práci donucen pod nátlakem, nebo dokonce v ohrožení života, nebo zda spolupracoval dobrovolně, nebo to byla dokonce jeho iniciativa," řekl ukrajinský ombudsman pro vzdělávání Serhij Horbačov.

Kdo nespolupracuje, přijde o domov

Učitelé, kteří odmítnou podepsat, se kromě ztráty zaměstnání mohou stát také terčem ruské odvety. "Máme velké množství žádostí od učitelů z okupovaných území," řekl Horbačov. "Hrozí jim vystěhování z domovů, zatčení a pronásledování. Dnes jsem se například dozvěděl, že Rusové shromažďují údaje o lidech, zda spolupracují, nebo nespolupracují s okupanty, pokud ne, mohou přijít o ubytování a mohou být nuceni odejít," dodal.

Cedos, nezávislý ukrajinský think-tank, který monitoruje vzdělávání na okupovaných územích na základě osobních kontaktů, oficiálních zdrojů a sociálních médií, uvedl, že "pedagogové na okupovaných územích jsou kvůli své profesní činnosti pod značným tlakem a hrozbou". Jako příklad uvedl případ školy v Záporožské oblasti, kde se vedoucí odboru školství dohodl na spolupráci s okupanty a donutil učitele, aby obnovili výuku podle ruských osnov.

"Někteří pedagogové rezignovali, aby se vyhnuli spolupráci s okupanty," uvádí se ve zprávě Cedosu. "Vedoucí odboru školství je však vydírá a vyhrožuje jim, že pokud se nedohodnou sami, budou odvedeni na velitelství, což může ohrozit jejich životy," uvádí think-tank.

Video: V Kremenčuku zabíjela "slepá raketa"

V Kremenčuku zabíjela "slepá raketa". Rusové na ni kvůli nepřesnosti montovali jaderné hlavice. | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy