Rusko musí zaplatit Nizozemsku přes 140 milionů korun za zabavení lodi Greenpeace v roce 2013

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2017 18:44
Rusko musí vyplatit Nizozemsku 5,5 milionu eur (asi 143 milionů korun) jako náhradu škody za zabavení lodi organizace Greenpeace Arctic Sunrise v roce 2013, která plula pod nizozemskou vlajkou. Rozhodl o tom v úterý mezinárodní rozhodčí soud. Pětičlenný panel, který sídlí ve Vídni, rozhodl už v roce 2015, že Rusko podléhá Úmluvě OSN o mořském právu. Má proto nahradit škody na lodi a zaplatit za neoprávněné zatčení 30členné posádky. Rusko se odmítlo na řízení podílet.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Greenpeace

Haag - Rusko musí Nizozemsku za zadržení lodi Greenpeace pod nizozemskou vlajkou v Barentsově moři v roce 2013 zaplatit přibližně 5,5 milionu eur (přes 143 milionů korun). Oznámil to stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu, který už v roce 2015 rozhodl, že Rusko musí Nizozemsko za zabavení lodi při protestu ekologických aktivistů u ruské těžební plošiny odškodnit, protože porušilo Úmluvu OSN o mořském právu. Moskva se odmítla procesu účastnit; tvrdí, že využila svých práv, když zadržela loď v oblasti, v níž má exkluzivní hospodářská práva.

Soud vyčíslil hodnotu poškození lodě i neoprávněného zadržení a utrpení aktivistů. "Toto rozhodnutí potvrzuje, že na lodě v mezinárodních vodách nelze násilně vstupovat a z rozmaru zatýkat ty, kdo jsou na palubě," komentoval soudní verdikt nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders.

Organizace Greepeace uvedla, že rozhodnutí znovu jasně potvrzuje právo na pokojný protest na moři.

Loď Arctic Sunrise zabavilo Rusko v září 2013, kdy byla během zásahu ozbrojeného komanda zadržena i třicetičlenná posádka plavidla. Ruské úřady zásah nařídily kvůli údajně nelegálnímu protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja. Loď, která plula pod nizozemskou vlajkou, se do Evropy vrátila v roce 2014.

Všichni aktivisté, z toho 26 cizinců, bylo do konce listopadu 2013 v Rusku ve vazbě. Poté je pustil soud na kauci na svobodu, nesměli ale opustit ruské území. Trestní stíhání všech zadržených - zprvu za pirátství a posléze za výtržnost - ukončila až amnestie vyhlášená v prosinci 2013 ruskými poslanci na návrh prezidenta Vladimira Putina.

 

Právě se děje

Další zprávy