Rusko, Írán a Turecko musí pomoci Sýrii zbavit se teroristů navzdory Západu, tvrdí Lavrov

ČTK ČTK
28. 4. 2018 14:29
Syrský režim s ruskou pomocí a za podpory Íránu dál bojuje s ozbrojenou opozicí, z níž se některé skupiny opírají o podporu Západu.
Damašek, Sýrie.
Damašek, Sýrie. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko, Írán a Turecko se shodly, že mírový proces v Sýrii musí pokračovat navzdory úderům, které v zemi nedávno podnikla západní koalice. Na jednání se svými protějšky v Moskvě to v sobotu uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Všechny tři země musejí podle něj pomoci syrské vládě zbavit zemi teroristů.

Šéf ruské diplomacie rovněž uvedl, že prohlášení některých zástupců syrské opozice poškozují snahy vzkřísit ženevské mírové rozhovory. Ty se v minulosti konaly pod záštitou OSN a jejich cílem je najít politické řešení syrského konfliktu.

Přestože byl v Sýrii prakticky zničen odpor teroristické organizace Islámský stát (IS), boje v zemi pokračují. Syrský režim s ruskou pomocí a za podpory Íránu dál bojuje s ozbrojenou opozicí, z níž se některé skupiny opírají o podporu Západu. Turecko se v syrském pohraničí snaží vytlačit místní Kurdy, které obviňuje ze spolupráce s tureckými Kurdy. Vojenskou ofenzivu na severozápadě Sýrie spustila Ankara v lednu a chce postupovat dále na severovýchod. Damašek tuto operaci označil za neoprávněnou invazi.

Do bojů se v polovině dubna více zapojily i Spojené státy, Británie a Francie, když podnikly letecké údery na údajná úložiště a vývojová centra chemických zbraní a velitelství syrské armády v okolí Damašku a v Homsu. Krátce předtím Washington oznámil, že má důkazy, podle nichž syrská armáda 7. dubna ve městě Dúmá ve východní Ghútě spáchala chemický útok. Damašek a Moskva obvinění Západu odmítají.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy