Rusko chce zmást občany EU, aby přestali věřit vlastním politikům, varuje generál Pavel

Jan Gazdík Jan Gazdík
20. 6. 2016 18:35
Na první oficiální návštěvu Česka přijel v pondělí do Prahy předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Jednal tu o výdajích na obranu či blížícím se summitu NATO ve Varšavě. Vystoupil také v pražském Karolinu - historickém sídle Univerzity Karlovy. Tam mluvil hlavně o Rusku a jeho nebezpečné informační válce.
Generál Petr Pavel.
Generál Petr Pavel. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Rusko vede s Evropskou unií informační válku, v níž - i s přispěním médií a sociálních sítí - zaznamenává nejedno vítězství. "Kremlu se v tomto směru docela daří," uvedl během své přednášky v pražském Karolinu předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Strategie Moskvy je podle druhého muže Severoatlantické aliance jasná: zmást občany unijních států propagandistickými výmysly až do té míry, že přestanou věřit svým zvoleným politikům. "Dezorientovaní lidé pak bývají více než kdy jindy ochotni naslouchat lžím a polopravdám o současném uspořádání Evropy," vysvětluje Pavel.

Generál tak dává za pravdu expertům, podle nichž se z kremelské propagandy dávno stala regulérní zbraň v takzvané hybridní válce, která se uchyluje k stále sofistikovanějším manipulacím. Například o smyslu a soudržnosti Unie anebo útočných plánech NATO.

Nehledě na vyhrocené vztahy s Kremlem se Petr Pavel přesto nedomnívá, že by Rusko plánovalo vojensky zaútočit na Evropu. Některé agresivní kroky Ruska však podle něj nelze nevnímat. Ať už jde o válečný střet s Gruzií, anexi Krymu, anebo podporu proruských separatistů na východní Ukrajině.

"Právě Ukrajina je nejlepším důkazem velmocenské politiky a ambicí Ruska a jeho snah stát se opět globálním hráčem," varuje generál.

Návrat k politice odstrašení

Okupace Krymu je modelovou ukázkou schopností Kremlu prosadit svou vůli mocenskými (agresivními) nástroji - tedy armádou, když to bude nutné.

"Můžeme polemizovat o situaci na Ukrajině a v něčem Rusku i rozumět, avšak jeho anexe Krymu je bezprecedentní krok, jakých jsme byli naposledy svědky v druhé světové válce: vtrhnout na cizí suverénní území a vzít si ho. Na podobné akce musíme reagovat," uvedl Pavel.

Jakkoliv tedy Aliance politiku konfrontace s Ruskem odmítá, velmocenským plánům Moskvy podle něj nelze donekonečna ustupovat.

Petr Pavel v této souvislosti zmiňuje návrat k někdejší politice odstrašení, která v éře studené války udržovala tehdejší Varšavskou smlouvu a NATO ve vzájemném šachu. Ani jedna strana si netroufla zaútočit, protože by odveta byla zničující.

"Tohle je třeba dát Rusku jednoznačně najevo, i kdyby to bylo pod prahem článku pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně Aliance. Ať již jde o přítomnost aliančních jednotek na hranici, anebo ujištění zemím, které se obávají Ruska, že jim Aliance při ohrožení pomůže. Krym už se nesmí opakovat," vysvětluje generál.

Sebevědomé jednání či vyjednávání s Ruskem musí však doprovázet vůle k dialogu.

Pomoc Ukrajině, avšak bez intervence

Ruskou armádu hodnotí druhý muž Aliance jako stále sebevědomější ozbrojený sbor, který má dost schopností dosáhnout stanovených cílů nejen doma, ale i v zahraničí.

Svědčí o tom okupace Krymu a stejně tak současné operace ruského letectva v Sýrii.

Podtrženo a sečteno: jde o dobře organizovanou, moderní a flexibilní armádu, která se velmi rychle učí z vlastních chyb i ze zkušeností NATO. "Zapomeňme na časy, kdy si ruští vojáci vypomáhali na poli sběrem zelí, aby nějak přežili," říká Petr Pavel.

K jeho radám patří i kategorické odmítnutí intervence NATO, jak to někdy kvůli Ukrajině doporučují někteří politici.

Východiskem je podle něj naopak dodržování mírových dohod z Minsku, poradenská pomoc ukrajinské armádě či důležité dodávky nezbrojního charakteru. Přímá vojenská pomoc Ukrajině by její konflikt s Ruskem jen eskalovala.

Náčelník generálního štábu české armády a brzy druhý muž NATO Petr Pavel považuje Rusko za protivníka. Moskva se podle něj do této pozice pasovala sama intervencí na Ukrajině. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy