Rusko chce zmást občany EU, aby přestali věřit vlastním politikům, varuje generál Pavel

Jan Gazdík Jan Gazdík
20. 6. 2016 18:35
Na první oficiální návštěvu Česka přijel v pondělí do Prahy předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Jednal tu o výdajích na obranu či blížícím se summitu NATO ve Varšavě. Vystoupil také v pražském Karolinu - historickém sídle Univerzity Karlovy. Tam mluvil hlavně o Rusku a jeho nebezpečné informační válce.
Generál Petr Pavel.
Generál Petr Pavel. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Rusko vede s Evropskou unií informační válku, v níž - i s přispěním médií a sociálních sítí - zaznamenává nejedno vítězství. "Kremlu se v tomto směru docela daří," uvedl během své přednášky v pražském Karolinu předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Strategie Moskvy je podle druhého muže Severoatlantické aliance jasná: zmást občany unijních států propagandistickými výmysly až do té míry, že přestanou věřit svým zvoleným politikům. "Dezorientovaní lidé pak bývají více než kdy jindy ochotni naslouchat lžím a polopravdám o současném uspořádání Evropy," vysvětluje Pavel.

Generál tak dává za pravdu expertům, podle nichž se z kremelské propagandy dávno stala regulérní zbraň v takzvané hybridní válce, která se uchyluje k stále sofistikovanějším manipulacím. Například o smyslu a soudržnosti Unie anebo útočných plánech NATO.

Nehledě na vyhrocené vztahy s Kremlem se Petr Pavel přesto nedomnívá, že by Rusko plánovalo vojensky zaútočit na Evropu. Některé agresivní kroky Ruska však podle něj nelze nevnímat. Ať už jde o válečný střet s Gruzií, anexi Krymu, anebo podporu proruských separatistů na východní Ukrajině.

"Právě Ukrajina je nejlepším důkazem velmocenské politiky a ambicí Ruska a jeho snah stát se opět globálním hráčem," varuje generál.

Návrat k politice odstrašení

Okupace Krymu je modelovou ukázkou schopností Kremlu prosadit svou vůli mocenskými (agresivními) nástroji - tedy armádou, když to bude nutné.

"Můžeme polemizovat o situaci na Ukrajině a v něčem Rusku i rozumět, avšak jeho anexe Krymu je bezprecedentní krok, jakých jsme byli naposledy svědky v druhé světové válce: vtrhnout na cizí suverénní území a vzít si ho. Na podobné akce musíme reagovat," uvedl Pavel.

Jakkoliv tedy Aliance politiku konfrontace s Ruskem odmítá, velmocenským plánům Moskvy podle něj nelze donekonečna ustupovat.

Petr Pavel v této souvislosti zmiňuje návrat k někdejší politice odstrašení, která v éře studené války udržovala tehdejší Varšavskou smlouvu a NATO ve vzájemném šachu. Ani jedna strana si netroufla zaútočit, protože by odveta byla zničující.

"Tohle je třeba dát Rusku jednoznačně najevo, i kdyby to bylo pod prahem článku pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně Aliance. Ať již jde o přítomnost aliančních jednotek na hranici, anebo ujištění zemím, které se obávají Ruska, že jim Aliance při ohrožení pomůže. Krym už se nesmí opakovat," vysvětluje generál.

Sebevědomé jednání či vyjednávání s Ruskem musí však doprovázet vůle k dialogu.

Pomoc Ukrajině, avšak bez intervence

Ruskou armádu hodnotí druhý muž Aliance jako stále sebevědomější ozbrojený sbor, který má dost schopností dosáhnout stanovených cílů nejen doma, ale i v zahraničí.

Svědčí o tom okupace Krymu a stejně tak současné operace ruského letectva v Sýrii.

Podtrženo a sečteno: jde o dobře organizovanou, moderní a flexibilní armádu, která se velmi rychle učí z vlastních chyb i ze zkušeností NATO. "Zapomeňme na časy, kdy si ruští vojáci vypomáhali na poli sběrem zelí, aby nějak přežili," říká Petr Pavel.

K jeho radám patří i kategorické odmítnutí intervence NATO, jak to někdy kvůli Ukrajině doporučují někteří politici.

Východiskem je podle něj naopak dodržování mírových dohod z Minsku, poradenská pomoc ukrajinské armádě či důležité dodávky nezbrojního charakteru. Přímá vojenská pomoc Ukrajině by její konflikt s Ruskem jen eskalovala.

Náčelník generálního štábu české armády a brzy druhý muž NATO Petr Pavel považuje Rusko za protivníka. Moskva se podle něj do této pozice pasovala sama intervencí na Ukrajině. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 44 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy