Rusko kopíruje Ameriku, po světě chce nové základny

Jiří Just Jiří Just
5. 8. 2012 15:47
Rusko touží být znovu námořní velmocí. Chybí mu však to nejdůležitější - lodě
Křižník Kerč - jedna z lodí černomořské flotily. Archivní foto.
Křižník Kerč - jedna z lodí černomořské flotily. Archivní foto. | Foto: Černomořská flotila

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Budou ruské vojenské lodě znovu kotvit na dostřel od Spojených států? Není to vyloučeno. Velitel ruského námořnictva Viktor Čirkov prohlásil, že Moskva má velké plány s budováním námořních základen v zahraničí, kterých se po rozpadu Sovětského svazu vzdala.

"Skutečně, pokračujeme v jednání o rozmístění sil ruského námořnictva za hranicemi Ruské federace. V rámci těchto jednání se na mezinárodní úrovni diskutuje o vytvoření opěrných bodů pro zásobování a údržbu ruských lodí na území Kuby, Seychel a Vietnamu," řekl viceadmirál Čirkov ruské agentuře RIA Novosti.

Informaci, že by se ruská základna mohla objevit na Kubě, potvrdil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Současně ale připomněl, že ruský opěrný bod už na ostrově svobody existuje.

"O takové možnosti jsme s kubánskými přáteli hovořili. Tento bod funguje," sdělil Lavrov.

Kladně se o vytvoření jakési podpůrné platformy pro ruská plavidla zmínil i vietnamský prezident Truong Tan Sang. Zdůraznil ale, že plnohodnotná vojenská základna v zemi umístěna nebude.

Vojenská přehlídka v Moskvě
Vojenská přehlídka v Moskvě | Foto: Jiří Just

Ruští experti jsou nicméně k plánům rozšířit působení ruského námořnictva do všech světových oceánů skeptičtí.

Bude na to Rusko mít?

"Myslím, že je správné, že Rusko plánuje v zahraničí budovat nové základny. Hlavní hrozbu pro stabilitu ve světě představují především oblasti ležící 200 až 300 kilometrů od pobřeží, kde žije okolo 60 procent obyvatel planety. Je proto přirozené, že Rusko rozvíjí své námořnictvo," řekl Aktuálně.cz Anatolij Cyganok, ředitel Centra pro vojenské plánování v Moskvě.

Problém je podle něj v penězích. Základny jsou finančně velmi náročnou záležitostí, dokonce i pro Rusko, které má obrovské příjmy z exportu energetických surovin.

"Může si to ruský rozpočet dovolit? Základny jsme si dříve pronajímali za malou částku, nové objekty ale budou desetkrát až dvacetkrát dražší," myslí si expert.

Rusové ve zbroji:

Rusku chybějí lodě

Ředitel Centra společensko-politických výzkumů Vladimir Jevsejev poukazuje ještě na jeden problém. Moskva nemá plavidla, která by mohla plnit úkoly ve vodách daleko od ruských břehů.

"Myslím si, že prohlášení velitele ruského námořnictva je předčasné. V současné době ruské námořnictvo plní funkce pouze pobřežní obrany. Je to kvůli tomu, že prakticky - až na dvě - nemá plavidla, která by mohla samostatně operovat na velkých vzdálenostech od domovského přístavu. A tento trend pokračuje, neboť se pro námořní síly staví plavidla třídy fregata. Tyto lodě se však pro vzdálené výpravy nehodí," řekl Aktuálně.cz expert.

Ruská jaderná ponorka.
Ruská jaderná ponorka. | Foto: www.sandia.gov

Rusko zároveň nemůže, například na rozdíl od amerického námořnictva, vytvořit plnohodnotné seskupení lodí, které by mohlo zasáhnout a hájit zájmy země ve světových oceánech.

Výpravy, které ruská plavidla podnikají, nejsou podle Jevsejeva nic jiného než "ukazování vlajky v cizích vodách. O schopnostech ruského námořnictva nevypovídají," tvrdí.

"K tomu, aby Rusko mohlo budovat základny v zahraničí, musí mít dostatečný potenciál, aby mohlo plnit úkoly ve velkých vzdálenostech od vlastního území. Pokud takový potenciál neexistuje, je zbytečné o budování základen hovořit," myslí si Vladimir Jevsejev.

Zašlá sláva

Do rozpadu Sovětského svazu měla Moskva svou námořní základnu na Kubě, v Somálsku, Jemenu, v Sýrii, Etiopii a Vietnamu. Opěrné body sovětského námořnictva byly ještě v dalších šesti státech, hlavně v Africe.

Poté, co se SSSR rozpadl, byly všechny základny v zahraničí uzavřeny. Poslední, ve vietnamském Cam Ranhu, ruské námořnictvo opustilo v roce 2001. Teď ruská plavidla naplno využívají pouze opěrný bod v syrském přístavu Tartasu.

V současné době mají v zahraničí své námořní základny pouze západní námořní velmoci, hlavně Spojené státy.  

 

Právě se děje

Další zprávy