Rusko jedná s Ukrajinou o předání čtyř Ukrajinců, Savčenková mezi nimi není

ČTK ČTK
8. 4. 2016 18:07
Podle ruského ministerstva spravedlnosti země jedná s Ukrajinou o předání čtyř odsouzených Ukrajinců, včetně režiséra Oleha Sencova, k výkonu trestu na Ukrajině. Nedávno odsouzená ukrajinská pilotka Nadija Savčenková mezi nimi není. Ministerstvo prý nařídilo vězeňské správě, aby připravila dokumenty potřebné k rozhodnutí o předání čtveřice ukrajinských odsouzenců do jejich vlasti.
Pilotka Nadija Savčenková
Pilotka Nadija Savčenková | Foto: Reuters

Moskva - Rusko se podle všeho připravuje k předání čtyř odsouzených Ukrajinců, včetně režiséra Oleha Sencova, k výkonu trestu na Ukrajině.

Pilotka Nadija Savčenková mezi nimi není, konečné rozhodnutí ale ještě nepadlo. Vyplývá to z dnešní zprávy agentury RIA Novosti, která se odvolává na sdělení tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Podle této informace ministerstvo nařídilo vězeňské správě, aby připravila dokumenty potřebné k rozhodnutí o předání čtveřice ukrajinských odsouzenců do jejich vlasti. Konečné rozhodnutí je na ruských federálních soudech.

Ruské ministerstvo spravedlnosti upřesnilo, že ve čtvrtek dostalo z Kyjeva žádost o předání Oleha Sencova, Oleksandra Kolčenka, Gennadije Afanasjeva a Jurije Sološenka k dalšímu výkonu trestu na Ukrajině.

Ruské vězeňské službě bylo současně s přípravou dokumentů uloženo, aby prověřila, zda neexistují důvody, které by předání odsouzenců Ukrajině nějak bránily.

Ukrajinský režisér a hlasitý kritik ruské anexe Krymu Sencov byl loni v srpnu v Rusku odsouzen za terorismus na 20 let vězení, jeho společník Oleksandr Kolčenko dostal deset let. Sološenko dostal šestiletý trest za to, že se během služební cesty v Rusku pokoušel získat komponenty k raketovému komplexu S-300.

Ukrajinské ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek v souvislosti se zmíněnou žádostí o předání čtveřice osob odsouzených v Rusku uvedlo, že takováto žádost týkající se ukrajinské důstojnice Nadije Savčenkové do Moskvy odeslána zatím nebyla. Důvodem je prý to, že stále ještě existuje naděje na řešení jejího případu politickou cestou, napsal list Ukrajinska pravda.

Savčenkovou, obžalovanou z účasti na vraždě ruských novinářů zabitých na východě Ukrajiny, ruský soud v březnu poslal na 22 let za mříže. Ukrajinka jakoukoli vinu popírá, ale proti rozsudku se odmítla odvolat, protože v tom prý nevidí žádný smysl. Místo toho doufá ve výměnu za ruské vojáky souzené na Ukrajině kvůli účasti na povstání ruských separatistů v oblasti Donbasu.

Na Ukrajině se znovu ostře bojuje podél celé fronty, popisuje komentátor HN Ondřej Soukup. Tvrdí přitom, že problém s oligarchy se musí vyřešit, jinak podle něj lidé na Majdanu umírali zbytečně. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 40 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy