Za pád letadla s hokejisty Jaroslavle nikdo potrestán nebude. Na odsouzeného se vztahuje amnestie

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 23. 9. 2015 12:02
Letoun Jak-42 havaroval 7. září 2011 krátce po startu na letišti v Jaroslavli. Piloti omylem brzdili, takže stroj nenabral výšku. Zemřelo 44 lidí, mezi nimi také čeští hokejisté Vašíček, Marek a Rachůnek. Jediným obžalovaným byl zástupce ředitele letecké společnosti Jak-Servis Vadim Timofejev.
Foto: ČTK, Reuters, Aktuálně.cz

MoskvaRuský soud vynesl rozsudek nad zástupcem ředitele letecké společnosti Jak-Servis Vadimem Timofejevem. Obžaloba ho vinila z podílu na tragické nehodě letadla s hokejisty.

Byl jediným obžalovaným. Soudce mu vyměřil pět let v trestanecké kolonii, ale vzápětí oznámil, že se na muže vztahuje amnestie.

"Trest se promíjí v souvislosti s amnestií, vyhlášenou k 70. výročí vítězství (ve druhé světové válce), záznam o trestu se vymaže," uvedl soudce.

Prokuratura pro zástupce ředitele žádala šestileté vězení.

Timofejev měl ve své funkci odpovědnost za trénink pilotů. Před soudem prohlásil, že by raději zahynul spolu s posádkou, než aby byl odsouzen.

Letoun Jak-42 se zřítil 7. září 2011 krátce po startu. Posádka omylem brzdila, takže letadlo nenabralo výšku.

Na palubě cestoval hokejový tým Lokomotiv Jaroslavl včetně tří českých reprezentantů - Josefa Vašíčka, Jana Marka a Karla Rachůnka. Zahynulo čtyřiačtyřicet lidí.

Vyšetřovatelé havárie dospěli k závěru, že piloti neměli dostatečné zkušenosti a výcvik pro létání na stroji Jak-42.

Společnost Jak-Servis krátce po nehodě přišla o licenci na provozování letů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy