Rusko a USA si vzájemně vyhostily diplomaty, důvodem byla potyčka v Moskvě

ČTK ČTK
9. 7. 2016 15:42
Rusko v reakci na stejný krok Spojených států vyhostilo dva americké diplomaty. Důvodem k tomu kroku byl červnový incident, při němž ruská ochranka bránila americkému diplomatovi při vstupu na ambasádu USA v Moskvě. Ruská média ho posléze označila za pracovníka zpravodajské služby CIA.
Ilustrační foto/ vlajka na budově americké ambasády v Praze
Ilustrační foto/ vlajka na budově americké ambasády v Praze | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Moskva - Rusko vyhostilo dva americké diplomaty v reakci na stejný krok Spojených států. V sobotu to podle agentury Reuters oznámil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Důvodem vzájemného vypovězení členů diplomatické mise je červnový incident, při kterém ruská ostraha bránila americkému diplomatovi ve vstupu na ambasádu USA v Moskvě.

Americké ministerstvo zahraničí bez dalších podrobností v pátek oznámilo, že dvojici Rusů ze země vykázalo 17. června. Moskva tak učinila následně.

Rjabkov uvedl, že jeden z vyhoštěných amerických diplomatů je ten, kvůli kterému se konflikt odehrál. Média ho označila za pracovníka americké zpravodajské služby CIA. Druhý vyhoštěný je podle Rjabkova rovněž pracovníkem CIA.

Ruská televize NTV ve čtvrtek zveřejnila video, které podle ní dokazuje, že "americký špion napadl ruského policistu". Na velvyslanectví se podle NTV pokoušel proniknout bez předložení dokladů podezřelý člověk v kukle a policista ho chtěl zadržet. Oba muži spolu zápasili na podlaze před vchodem do ambasády, než se neznámý prodral na americké území, kde už ho policista musel pustit. Oním mužem byl podle NTV třetí tajemník ambasády, ve skutečnosti ale pracovník CIA, který se prý na velvyslanectví vracel ze špionážní operace.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy