Rusko a USA si vzájemně vyhostily diplomaty, důvodem byla potyčka v Moskvě

ČTK ČTK
9. 7. 2016 15:42
Rusko v reakci na stejný krok Spojených států vyhostilo dva americké diplomaty. Důvodem k tomu kroku byl červnový incident, při němž ruská ochranka bránila americkému diplomatovi při vstupu na ambasádu USA v Moskvě. Ruská média ho posléze označila za pracovníka zpravodajské služby CIA.
Ilustrační foto/ vlajka na budově americké ambasády v Praze
Ilustrační foto/ vlajka na budově americké ambasády v Praze | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Moskva - Rusko vyhostilo dva americké diplomaty v reakci na stejný krok Spojených států. V sobotu to podle agentury Reuters oznámil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Důvodem vzájemného vypovězení členů diplomatické mise je červnový incident, při kterém ruská ostraha bránila americkému diplomatovi ve vstupu na ambasádu USA v Moskvě.

Americké ministerstvo zahraničí bez dalších podrobností v pátek oznámilo, že dvojici Rusů ze země vykázalo 17. června. Moskva tak učinila následně.

Rjabkov uvedl, že jeden z vyhoštěných amerických diplomatů je ten, kvůli kterému se konflikt odehrál. Média ho označila za pracovníka americké zpravodajské služby CIA. Druhý vyhoštěný je podle Rjabkova rovněž pracovníkem CIA.

Ruská televize NTV ve čtvrtek zveřejnila video, které podle ní dokazuje, že "americký špion napadl ruského policistu". Na velvyslanectví se podle NTV pokoušel proniknout bez předložení dokladů podezřelý člověk v kukle a policista ho chtěl zadržet. Oba muži spolu zápasili na podlaze před vchodem do ambasády, než se neznámý prodral na americké území, kde už ho policista musel pustit. Oním mužem byl podle NTV třetí tajemník ambasády, ve skutečnosti ale pracovník CIA, který se prý na velvyslanectví vracel ze špionážní operace.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy