Rusko i Čína podpoří vyslání pozorovatelů do Sýrie

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
12. 4. 2012 20:25
Rusko i Čína souhlasí s rezolucí Rady bezpečnosti OSN, v Sýrii trvá křehké příměří
Rada bezpečnosti OSN.
Rada bezpečnosti OSN. | Foto: Reuters

New York - Rusko podpoří vyslání mezinárodních pozorovatelů do Sýrie, trvá ale na tom, aby Damašek splnil všech šest bodů mírového plánu zvláštního zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana.

Ve čtvrtek večer to prohlásil ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin a dodal, že by Rada bezpečnosti mohla o rezoluci, která povolí vyslání mezinárodní pozorovatelské mise, hlasovat už v pátek.

První, asi 30členná skupina pozorovatelů by podle Čurkina  mohla být v Sýrii už začátkem příštího týdne. Vyslání zbylých 200 kolegů si prý vyžádá delší čas.

Podle čínského zástupce při OSN Li Pao-tunga zvedne pro zmiňovanou rezoluci ruku také Čína. Peking i Moskva v Radě bezpečnosti obě předchozí rezoluce o Sýrii vetovaly.

Annan už odpoledne informoval, že syrská vláda i povstalci od rána dodržují dohodnuté příměří, ale přiznal, že je velmi křehké. Apeloval proto na to, aby RB OSN požadovala od Damašku splnění všech bodů plánu, k nimž patří mimo jiné stažení armády z měst.

Syrský zástupce při OSN Bašár Džaafarí podotkl, že povstalci příměří porušili celkem v osmi případech a ujistil, že Damašek je odhodlán Annanův plán dodržet. Bod o stažení armády už je podle něj splněn.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že její kolegy ze skupiny států G8 potěšila Annanova zpráva o plnění příměří. Mírový plán podle ní nelze chápat jako výběr různých možností. Kladla důraz na to, aby se Sýrie otevřela humanitárním organizacím.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliardy korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covid-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úrokové sazby hypoték stouply v květnu počtvrté v řadě, ukázal index

Úrokové sazby hypoték míří čtvrtý měsíc v řadě vzhůru. Vyplývá to z výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, podle kterého v květnu vzrostly průměrné sazby na 2,15 procenta z dubnových 2,12 procenta. Hranici dvou procent překročily v březnu.

Odborníci očekávají, že ke konci roku se sazby mohou vyšplhat až ke třem procentům. V důsledku rostoucích cen nemovitostí současně roste i průměrná cena hypotéky, která aktuálně dosahuje 2,925.582 Kč. Před dvěma lety přitom byla o 30 procent níže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy