Rusko i Čína podpoří vyslání pozorovatelů do Sýrie

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
12. 4. 2012 20:25
Rusko i Čína souhlasí s rezolucí Rady bezpečnosti OSN, v Sýrii trvá křehké příměří
Rada bezpečnosti OSN.
Rada bezpečnosti OSN. | Foto: Reuters

New York - Rusko podpoří vyslání mezinárodních pozorovatelů do Sýrie, trvá ale na tom, aby Damašek splnil všech šest bodů mírového plánu zvláštního zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana.

Ve čtvrtek večer to prohlásil ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin a dodal, že by Rada bezpečnosti mohla o rezoluci, která povolí vyslání mezinárodní pozorovatelské mise, hlasovat už v pátek.

První, asi 30členná skupina pozorovatelů by podle Čurkina  mohla být v Sýrii už začátkem příštího týdne. Vyslání zbylých 200 kolegů si prý vyžádá delší čas.

Podle čínského zástupce při OSN Li Pao-tunga zvedne pro zmiňovanou rezoluci ruku také Čína. Peking i Moskva v Radě bezpečnosti obě předchozí rezoluce o Sýrii vetovaly.

Annan už odpoledne informoval, že syrská vláda i povstalci od rána dodržují dohodnuté příměří, ale přiznal, že je velmi křehké. Apeloval proto na to, aby RB OSN požadovala od Damašku splnění všech bodů plánu, k nimž patří mimo jiné stažení armády z měst.

Syrský zástupce při OSN Bašár Džaafarí podotkl, že povstalci příměří porušili celkem v osmi případech a ujistil, že Damašek je odhodlán Annanův plán dodržet. Bod o stažení armády už je podle něj splněn.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že její kolegy ze skupiny států G8 potěšila Annanova zpráva o plnění příměří. Mírový plán podle ní nelze chápat jako výběr různých možností. Kladla důraz na to, aby se Sýrie otevřela humanitárním organizacím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy