Rusko hoří. Požár už olizuje továrnu na jaderné hlavice

Zahraničí Zahraničí
3. 8. 2010 11:38
Požáry zasáhly území o rozloze půl milionu hektarů
Rudé náměstí v Moskvě, pokryté smogem z nedalekých požárů.
Rudé náměstí v Moskvě, pokryté smogem z nedalekých požárů. | Foto: Reuters

Moskva - Požár, který Rusko sužuje od minulého týdne, nyní vážně ohrožuje také hlavní ruské jaderné centrum ve městě Sarově, které leží necelých 300 kilometrů východně od Moskvy. 

Moskevský rozhlas citoval šéfa sarovského jaderného střediska Valentina Kosťukova, podle nějž oheň pronikl do průmyslové zóny města. Podnik se podle dostupných informací zabývá montáží a demontáží jaderných hlavic.

Oheň se šíří evropskou částí Ruska a pustoší rozsáhlé lesní plochy, velkoměsta halí do oblak dusivého dýmu a ohrožuje tisíce lidských obydlí.

Podle ministerstva pro mimořádné události po celé zemi zuří už více než tisíc požárů. O víkendu, kdy do lesů vyrazili lidé, se situace dramaticky zhoršila.

Oheň už zasáhl území o celkové rozloze přibližně půl milionu hektarů. Na čtyřicet lidí uhořelo nebo se udusilo, plameny pohltily více než tisíc domů.

Na likvidaci požárů se přímo podílejí stovky tisíc hasičů a vojáků. Stoupající dým ale na řadě míst komplikuje nasazení letadel a vrtulníků.

Podle zprávy ruského serveru LifeNEWS se začal projevovat nedostatek paliva pro potřebu vrtulníků. Zásoby leteckého paliva jsou prakticky vyčerpány a situaci vyšetřuje tajná služba FSB.

Moskva v dýmu

Nejhorší je situace nadále v Nižném Novgorodu a Voroněži, odkud je hlášeno nejvíce obětí. Moskvu zahaluje dým z hořících rašelinišť nedaleko města. "Zatím se oheň blíží k Moskvě a nedaří se ho zastavit," hlásil v pondělí odpoledne z moskevské periferie zpravodaj Aktuálně.cz.

Teploty přitom neklesají. O víkendu znovu bylo v evropské části Ruska znovu 38 stupňů. V dalších dnech má být znovu až kolem 40 stupňů, ochlazení se očekává až příští týden.

Hašení lesa nedaleko Voroněže.
Hašení lesa nedaleko Voroněže. | Foto: Reuters

Premiér Vladimir Putin slíbil všem, kteří přijdou při požárech o svůj domov, odškodnění. každé rodině 100 000 rublů (skoro 63 000 korun) z federálního rozpočtu, stejnou sumu od regionu, dva miliony na postavení nového domu a další milion na infrastrukturu.

Velké škody sčítají zemědělci, úroda v některých oblastech je zcela zničená.

Patriarcha Ruské pravoslavné církve Kyrill vyzval všechny Rusy, aby se spolu s ním modlili za déšť.

"Náš národ zahalil smutek. Lidské životy byly ztraceny, stovky lidí přišly o domov, včetně mnoha dětí. Vyzývám všechny, aby se spojili v modlitbách za to, aby déšť dopadl na naši zemi," uvedl nejvyšší církevní hodnostář během návštěvy Nižného Novgorodu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy