reklama
 
 

Rusko nasadí na obranu okupovaného Krymu pětici delfínů. Dvě samice a tři samci půjdou do výcviku

10. 3. 2016 8:32
Ruské ministerstvo obrany shání pět delfínů, které nasadí na operace v části okupovaného Krymu. Na zvířata byla vypsána veřejná zakázka. Inteligentní savci byli už dříve využíváni armádou k vyhledávání podmořských min. Ruské ministerstvo má pro pětici delfínů připraven nový výcvikový program, který proběhne v centru Sevastopol. K čemu přesně ale budou delfíni vycvičeni Rusko neprozradilo.

Moskva - Rusko vyhlásilo veřejnou zakázku na získání pěti delfínů, které chce ministerstvo obrany nasadit při obraně okupovaného ukrajinského Krymu. Oznámila to ruská média. Dvě samice a tři samce chce Moskva letos v létě umístit do výcvikového centra v Sevastopolu.

Delfíny využívala armáda k účelům námořní obrany už v éře Sovětského svazu. Inteligentní zvířata byla cvičena hlavně k vyhledávání podmořských min v pobřežních vodách. Už v 60. letech minulého století cvičil k vojenským účelům delfíny i americký Pentagon.

Po rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let bylo sevastopolské výcvikové středisko uzavřeno a zvířata byla prodána do Íránu. Ukrajinská armáda centrum znovu otevřela v roce 2012 a o dva roky později se po okupaci Krymu dostalo do rukou Rusů.

Podle agentury RIA Novosti připravuje letos ruské ministerstvo obrany pro pětici delfínů nové výcvikové programy. Co má být jejich cílem, ruská média neoznámila.

Ani po čtyřech dnech neměl milion obyvatel anektovaného Krymu elektřinu. Sloupy vedení směřující z Ukrajiny poškodili protiruští radikálové a krymští Tataři jako protest proti postupu ruských úřadů. | Video: Radio Free Europe / Radio Liberty |  01:02

autor: ČTK | 10. 3. 2016 8:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama