Rusko nasadí na obranu okupovaného Krymu pětici delfínů. Dvě samice a tři samci půjdou do výcviku

ČTK ČTK
10. 3. 2016 8:32
Ruské ministerstvo obrany shání pět delfínů, které nasadí na operace v části okupovaného Krymu. Na zvířata byla vypsána veřejná zakázka. Inteligentní savci byli už dříve využíváni armádou k vyhledávání podmořských min. Ruské ministerstvo má pro pětici delfínů připraven nový výcvikový program, který proběhne v centru Sevastopol. K čemu přesně ale budou delfíni vycvičeni Rusko neprozradilo.
Ruské ministerstvo obrany vypsalo veřejnou zakázku na získání pěti delfínů. (Ilustrační foto)
Ruské ministerstvo obrany vypsalo veřejnou zakázku na získání pěti delfínů. (Ilustrační foto) | Foto: Shutterstock.com

Moskva - Rusko vyhlásilo veřejnou zakázku na získání pěti delfínů, které chce ministerstvo obrany nasadit při obraně okupovaného ukrajinského Krymu. Oznámila to ruská média. Dvě samice a tři samce chce Moskva letos v létě umístit do výcvikového centra v Sevastopolu.

Delfíny využívala armáda k účelům námořní obrany už v éře Sovětského svazu. Inteligentní zvířata byla cvičena hlavně k vyhledávání podmořských min v pobřežních vodách. Už v 60. letech minulého století cvičil k vojenským účelům delfíny i americký Pentagon.

Po rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let bylo sevastopolské výcvikové středisko uzavřeno a zvířata byla prodána do Íránu. Ukrajinská armáda centrum znovu otevřela v roce 2012 a o dva roky později se po okupaci Krymu dostalo do rukou Rusů.

Podle agentury RIA Novosti připravuje letos ruské ministerstvo obrany pro pětici delfínů nové výcvikové programy. Co má být jejich cílem, ruská média neoznámila.

Ani po čtyřech dnech neměl milion obyvatel anektovaného Krymu elektřinu. Sloupy vedení směřující z Ukrajiny poškodili protiruští radikálové a krymští Tataři jako protest proti postupu ruských úřadů. | Video: Radio Free Europe / Radio Liberty
 

Právě se děje

před 16 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy