Rusko dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici v letech 2018 až 2019 šest amerických astronautů

ČTK ČTK
16. 5. 2016 18:25
Rusko a Spojené státy uzavřely smlouvu o dopravě amerických astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v letech 2018 až 2019. Oznámila to v Moskvě společnost Eněrgija, výrobce kosmických dopravních lodí Sojuz. Za dopravu šesti astronautů na ISS a jejich návrat na Zemi zaplatí Američané 5,7 miliardy rublů (2,1 miliardy korun). Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje už v brzké době nahradit ruské lodi vlastními raketami, aby se zbavil závislosti na Moskvě. K dopravě nákladu už využívá aparáty kalifornské společnosti SpaceX, příští rok se očekávají první pilotované starty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy