Rusko couvlo, návrh na změnu internetu přepracuje

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
11. 12. 2012 17:26
Moskva chtěla svěřit správu celosvětové sítě OSN, nyní ji mají na starosti USA
Foto: Reuters

Dubaj - Rusko, Čína či Saúdská Arábie nakonec dočasně vzdaly svůj boj za změny, které by podle kritiků mohly vést k cenzuře na celosvětové počítačové síti.

Původně Moskva chtěla na probíhajícím summitu Mezinárodní komunikační unie (ITU) v Dubaji navrhnout, ať na internet namísto Spojených států dohlíží právě unie, která spadá pod OSN.

Nakonec ale Rusové podle BBC kontroverzní návrh stáhli s tím, že na nové úpravě změn ještě zapracují a předloží je později.

Proti plánům byly právě především USA, které již dříve pohrozily, že případné doplnění mezinárodní smlouvy z roku 1988 zablokují. Chtějí, aby smlouva obsahovala minimální odkazy k internetu. Obávají se totiž o jeho svobodu.

Rusko návrh předložilo již před zahájením konference. Během pátečních jednání v Dubaji našlo podporu i z jiných zemí. Kromě již zmíněných států se za něj postavily i Alžírsko či Súdán.

Vše pro blaho internetu

Nelíbí se jim výsostné postavení Spojených státu při správě internetu.

Domény, IP adresy a DNS servery momentálně spravuje v Kalifornii sídlící organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Ta sice přímo nespadá pod americkou vládu, ale koordinuje s ní svá rozhodnutí.

Rusko a jeho partneři tak mimo jiné volali po větších pravomocech jednotlivých států při nakládání s internetovými daty protékajícími jejich územím.

Washington naproti tomu argumentuje tím, že centrální správa internetu zajišťuje, aby odborníci mohli rozhodovat o rozvoji sítě rychle a bez zdlouhavé byrokracie.

Varoval také, že případné doplňky ve smlouvě by mohly v budoucnu legitimizovat státní zásahy do podoby internetu. Na stranu Spojených států se postavili i internetoví giganti jako Google nebo Facebook, na které by případná omezení dopadla nejvíce.

 

Právě se děje

Další zprávy