Rusko chystá odvetu za americké F-16 v Polsku

Jiří Just Jiří Just
13. 5. 2013 10:11
Moskva plánuje vybudovat velkou leteckou základnu v Bělorusku
Stíhací letouny F-16.
Stíhací letouny F-16. | Foto: Reuters

Minsk (od našeho spolupracovníka) - Rusko plánuje vybudovat v Bělorusku leteckou základnu. Během nedávné návštěvy Minsku to prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Moskva už se s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem dohodla na konkrétních krocích, které mají do budoucna posílit ochranu nebe svazového státu Ruska a Běloruska.

Kromě toho jde ale podle odborníků zřejmě o odvetu za základnu NATO v Polsku a tamní americkou přítomnost.

První letka už letos

"Doufáme, že se zde v roce 2015 objeví letecký pluk, který bude sloužit k ochraně našich hranic. Zahájili jsme projednávání plánu na vytvoření ruské letecké základny se stíhacími letouny," prohlásil podle agentury Ria Novosti Šojgu po setkání s Lukašenkem.

Jak zároveň dodal, už letos by se v Bělorusku měla objevit první stíhací letka a letecké velitelství.

Moskva ale do stavby základny nebude muset investovat ani rubl. Jak informoval deník Kommersant, ruské víceúčelové letouny Suchoj Su-30 by měly být dislokovány nedaleko západoběloruského města Baranoviči na 61. základně stíhacího letectva, kterou v současné době využívají běloruské vzdušné síly.

Tato základna má pro Rusy ideální polohu. Leží přibližně sto kilometrů vzdušnou čarou od polských i litevských hranic.

Expert Alesin: Jde o odvetu

Jak Aktuálně.cz řekl běloruský vojenský expert Alexandr Alesin, jedním z důvodů, proč chce Moskva v Bělorusku vybudovat vojenskou základnu, je přítomnost amerického letectva v Polsku. Na základně v Lasku ve středním Polsku je od podzimu 2012 rozmístěna letka stíhačů F-16.

"Vysoce postavení příslušníci ruské armády nejsou spokojeni s tím, že se v Polsku zvýšil počet letounů F-16, které mohou být vyzbrojeny taktickými jadernými zbraněmi," vysvětlil. "Zdá se mi, že v určité míře vybudování ruské základny v Bělorusku může být odvetný krok."

Podle něj chce Kreml zároveň pomocí základny upevnit vliv v sousední republice, která - nehledě na budování společného svazového státu - ruské politiky svým chováním nezřídka dráždí.

"Rusko jednoznačně chce upevnit v Bělorusku své pozice. Nepřímo kontrolovalo běloruské území pomocí politických a ekonomických nástrojů. Se základnou se však objeví možnost ovlivňovat přímo."

Veřejnost zřejmě bude proti

Běloruský prezident Lukašenko.
Běloruský prezident Lukašenko. | Foto: Reuters

Nicméně dodává, že ruská letecká základna pomůže Minsku řešit i jeho problémy. Běloruská armáda nedávno vyřadila okolo 50 letadel a vzniklou díru v protivzdušné obraně nyní nemá čím zaplnit.

"Z čistě vojenského hlediska, Bělorusko základnu samozřejmě potřebuje. Země si nemůže dovolit koupit takový počet moderních letadel. Lukašenko by chtěl s ruskou pomocí tento problém vyřešit tak, aby ho to stálo co nejméně," říká expert.

Ruské plány by ale mohla poněkud nečekaně narušit běloruská veřejnost, a to nejen protirežimní opozice, ale také část Lukašenkových stoupenců.

"Mnohým Bělorusům se ruská základna v zemi nemusí líbit. Nehledě na to, že ruská armáda bude dislokována na jedné základně, čímž stát nad tímto územím ztratí suverenitu. A to může být problém."

Běloruský prezident proto musel rychle všechny podobné spekulace vyvrátit. "Znáte můj charakter, a právě proto chápete, že k tomu nikdy nedojde. Nejsem ten prezident, který bude něco svého někomu dávat, obzvlášť něco tak vysokého, jako je suverenita," obhajoval základnu Lukašenko podle běloruské agentury BelTA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy