Rusko navrhlo v roce 2012 odstavení Asada, Západ odmítl, tvrdí nobelista Ahtisaari

David Kohout
Aktualizováno 16. 9. 2015 10:02
Západní lídři měli v roce 2012 na stole návrh, podle kterého byl Kreml ochoten odstavit syrského prezidenta Bašára Asada od moci. Finský exprezident Martti Ahtisaari tvrdí, že vedl v OSN několik klíčových rozhovorů mezi světovými velmocemi. S nabídkou mírového řešení krize se na něj měl údajně obrátit ruský diplomat Vitalij Čurkin. Západ se však k nabídce postavil skepticky. Asad prohlásil, že se moci vzdá, jen pokud si to bude přát lid.
Bašár Asad zůstává u moci, ačkoliv kontroluje podle odhadů jen třetinu Sýrie.
Bašár Asad zůstává u moci, ačkoliv kontroluje podle odhadů jen třetinu Sýrie. | Foto: Reuters

Damašek - Rusko přišlo už v roce 2012 s návrhem, v němž připustilo tiché odstranění syrského prezidenta Bašára al-Asada.

Návrh měl pomoci vyřešit syrskou krizi, tvrdí podle serveru The Guardian někdejší finský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír z roku 2008 Martti Ahtisaari.

Tříbodový plán

Ten před třemi lety jednal s velvyslanci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Právě tehdy se na něj obrátil ruský velvyslanec Vitalij Čurkin, který ho informoval o tříbodovém plánu.

Ten počítal se zastavením vojenské pomoci protivládním bojovníkům a opozici a zprostředkování rozhovorů mezi Asadem a lídry syrské opozice. Výměnou za to mělo dojít k tichému odstavení prezidenta od moci.

Ačkoliv Čurkin posléze nepřímo odmítl návrhy komentovat, Ahtisaari je přesvědčen, že plány, které zazněly v diskusi, brala Moskva vážně.

"Není o tom pochyb. Vrátil jsem se a zeptal se ho podruhé. Zrovna se vrátil z Moskvy. Bylo vidět, že není na pochybách, že jde o oficiální návrh z Kremlu."

Skepse Západu

Západ se však k návrhu postavil skepticky. Představitelé Velké Británie, Francie a Spojených států byli přesvědčeni, že Asadův konec přijde do několika týdnů, a to i bez ruského plánu. Skepticky se rovněž stavěli k tomu, že by šlo o oficiální plán Kremlu.

Ruský prezident Vladimir Putin oficiálně podporoval Asada ve válce proti syrským povstalcům (a posléze i proti Islámskému státu). Nic navíc nenasvědčovalo tomu, že by se tento kurz měl jakkoliv změnit.

Západní diplomaté pak poukazují na víc nesrovnalostí v údajném mírovém plánu. Ředitel odboru Blízkého východu ministerstva zahraničí Spojeného království John Jenkins dodává, že Rusko se bránilo jakémukoliv pokusu dostat Asada k jednacímu stolu. 

Podle něj je nejslabším bodem v Ahtisaariho výrocích fakt, že Čurkin měl jednat s někým vysoce postaveným v Moskvě. "Kdyby mi Čurkin řekl, že jednal s tímto 'zmocněncem', chtěl bych od něj slyšet, že to bylo s Vladimirem Putinem. Jinak bych jeho slova nemohl brát vážně," dodal Jenkins.

Ahtisaari přesto hovoří o promarněné příležitosti. "Měli jsme zabránit tomu, co se v Sýrii děje. Nevidím jinou možnost, než aby teď Evropa přijala zodpovědnost za lidi, kteří ze země odchází," je přesvědčen.

Jen pokud by si to přál lid

Syrský prezident v úterním rozhovoru pro ruská média prohlásil, že se moci vzdá pouze v případě, že by šlo o přání obyvatel.

"Pokud si to lid přeje, prezident zůstane. V opačném případě by měl neprodleně odstoupit," konstatoval s tím, že nelze končit ve funkci "na základě mínění Spojených států, Rady bezpečnosti OSN, Ženevské konference...". Dodal, že koalice vedená USA doposud nedokázala zabránit šíření Islámského státu.

Občanská válka v zemi trvá od roku 2011 a Sýrii proměnila ve zhroucený stát s nefunkční vládou. Prezidenta a vládní vojska podporuje zejména Rusko. Naopak protivládním povstalcům dodávají zbraně a materiální pomoc zejména USA, Francie a Velká Británie. V zemi rovněž bojují bojovníci Islámského státu, kteří ovládají východ země. Z domovů už podle odhadů OSN uprchlo více jak 11 milionů lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy