Rusko nám chce komplikovat život, říká šéf CIA. V něčem ale mohou USA a Moskva spolupracovat

ČTK ČTK
21. 7. 2017 11:08
Vztahy USA s Ruskem jsou složité a Moskva "využije každé příležitosti, aby nám zkomplikovala život", tvrdí Mike Pompeo. Přestoje ale přesvědčen, že ve světě existují místa, kde mohou Spojené státy s Ruskem spolupracovat v boji s terorismem. Sýrie podle ředitele CIA nemůže být stabilní, pokud "loutka Íránců" Bašár Asad zůstane syrským prezidentem.
Šéf americké CIA Mike Pompeo.
Šéf americké CIA Mike Pompeo. | Foto: ČTK

Washington - Rusko se nechystá opustit Sýrii a bude pokračovat ve vměšování do amerických vnitřních záležitostí. Na bezpečnostní konferenci v americkém Aspenu to ve čtvrtek řekl šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo.

Vztahy USA s Ruskem jsou podle něj složité a Moskva "využije každé příležitosti, aby nám zkomplikovala život".

Podle Pompea existuje jen minimum důkazů o tom, že Rusko se drží "seriózní strategie" v tažení proti bojovníkům Islámského státu v Sýrii.

Tvrzení, že Moskva je v Sýrii americkým spojencem, vývoj na bojišti nepotvrzuje. Přesto je Pompeo přesvědčen, že ve světě existují místa, kde mohou Spojené státy s Ruskem spolupracovat v boji s terorismem.

Sýrie podle ředitele CIA nemůže být stabilní, pokud "loutka Íránců" Bašár Asad zůstane syrským prezidentem. Vláda Donalda Trumpa pracuje v regionu na metodách, jak potlačit vliv Íránu, který Pompeo nazval "klíčovým hráčem" na Blízkém východě.

Šéf CIA potvrdil negativní vztah americké vlády k jaderné dohodě s Íránem, kterou uzavřela dřívější vláda Baracka Obamy. Teherán Pompeo přirovnal k nájemníkovi, který platí nájem až na naléhání domácího, a ještě falešným šekem.

Severní Korea je podle Pompea tématem každého jeho rozhovoru s prezidentem. "Je prioritou jeho uvažování," řekl. Diktátor Kim Čong-un se podle šéfa CIA nechová iracionálně, sleduje základní cíl, kterým je setrvání u moci.

Pompeo se vyhnul odpovědi na otázku, zda si USA v KLDR přejí změnu režimu. Washington ale prý doufá, že najde cestu, jak zbavit Severní Koreu možnosti budovat jaderný arzenál.

Severokorejci jsou neustále v partyzánské válce, hodí se jim uvěznit Američana, jsou zlobou režimu, Čechy mají rádi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy