Rusko: Britové nás trestají za dodržování ústavy

pav, Reuters
17. 7. 2007 16:30
Případ Litviněnko kalí vztahy mezi Londýnem a Moskvou
Moskva
Moskva | Foto: Wikimedia Commons

Moskva - Vyhoštění čtyř ruských diplomatů z Londýna by mohlo ohrozit britsko-ruskou spolupráci na boji proti terorismu.

Oznámil to dnes v Moskvě náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško, který zároveň avizoval, že ruská strana chystá na včerejší krok Británie "adekvátní a vhodnou odpověď". Nijak blíže ji však nespecifikoval.

Naznačil pouze, že pokud by Rusové měli za každou nevyřízenou žádost o vydání hledané osoby vyhostit čtyři diplomaty, znamenalo by to vykázání hned 80 Britů.

Diplomatický spor mezi Londýnem a Moskvou se vyhrotil v důsledku odmítavého postoje ruské strany k žádosti o vydání Andreje Lugového.Toho britská strana podezírá z vraždy bývalého ruského špióna Alexandra Litviněnka, který v Británii získal azyl a občanství.

Jsme trestáni za dodržování ústavy

"Vypadá to, jako by nás Británie trestala za to, že dodržujeme vlastní ústavu," řekl během svého krátkého vystouepní na tiskové konferenci v Moskvě Gruško.

Narážel tím na skutečnost, že ruská ústava neumožňuje vydávat vlastní občany do zahraničí.

Londýn
Londýn | Foto: VisitBritain

Ruský tisk dnes otevřeně píše o začátku diplomatické války mezi Londýnem a Moskvem.

Vládní list Rossijskaja Gazeta upozorňuje, že za posledních šest let předala Moskva Britům 21 extradičních žádostí, aniž by se dočkala jediné kladně vyřízené.

"Mezi podezřelými jsou přitom podvodníci, vrazi, teroristé, překupníci drog a osoby, který se podílely na obzvlášť vážných případech zpronevěry. Šest z nich dostalo v Británii politický azyl," píše ruský deník

Také deník Izvestija, který má blízko k ruské vládě, obviňuje ve svém komentáři kabinet Gordona Browna z politiky dvojích standardů a varuje Londýn, že adekvátní odpověď na sebe nedá dlouho čekat.

Lugovoj: Jasný politický podtext

Litviněnko zemřel loni v listopadu v londýnské nemocnici na následky otravy radioaktivním izotopem Polonium-210. Letos v květnu britská královská prokuratura v případu vznesla formální obvinění z vraždy vůči dalšímu exšpiónovi Andreji Lugovému, který se s Litviněnkem v Londýně v kritickou dobu setkal.

Andrej Lugovoj na snímku pořízeném během rozhovoru, který letos v únoru poskytl rozhlasové stanici Echo Moskvy
Andrej Lugovoj na snímku pořízeném během rozhovoru, který letos v únoru poskytl rozhlasové stanici Echo Moskvy | Foto: Reuters

ČTĚTE VÍCE: Britský žalobce: Litviněnka zavraždil ruský obchodník

Lugovoj obvinění odmítá a tvrdí, že se v Londýně sám stal obětí radioaktivního útoku. Zároveň na květnové tiskové konferenci v Moskvě naznačil, že Litviněnko se mohl stát obětí konspirace britské rozvědky, pro kterou údajně pracoval. Svůj postoj včetně tvrzení, že věc má jasný politický podtext, potvrdil i v nejnovějším rozhovoru pro ruskou televizi.

ČTĚTE VÍCE: Litviněnka zabili sami Britové, tvrdí obviněný Rus

Litviněnkova rodina a přátelé naopak z vraždy obviňují nejvyšší ruská místa. Zavražděný exagent byl totiž ostrým kritikem prezidenta Vladimira Putina.

Moskva žádost britské prokuratury o vydání Lugového odmítá s poukazem na to, že jí to ruská ústava neumožňuje. Ruská prokuratura si navíc minulý týden postěžovala, že její žádosti o vydání uprchlých ruských občanů, kteří jsou v Rusku vyšetřováni, jsou Brity také ignorovány.

 

Právě se děje

Další zprávy