Rusko, Bělorusko a Kazachstán založily unii. Nástupce SSSR

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2014 11:16
Kazašská média uvádějí, že dohoda se týká jen hospodářské spolupráce. Neobsahuje nic o politickém sjednocení.
Lukašenko, Nazarbajev a Putin v Astaně.
Lukašenko, Nazarbajev a Putin v Astaně. | Foto: Reuters

Astana/PrahaSovětský svaz zanikl v prosinci 1991 dohodou vůdců Ruska, Běloruska a Ukrajiny na summitu v Bělovežském pralese v Bělorusku.

Svědkem podpisu dohody, která má bývalou velmoc alespoň částečně obnovit, byl dnes opak pralesa. Kazašská step, uprostřed které leží Astana. Nově vybudované hlavní město Kazachstánu.

Kazašská metropole Astana je plná moderních, extravagantních staveb. Prezident Nazarbajev ji nechal vybudovat za peníze z vývozu ropy.
Kazašská metropole Astana je plná moderních, extravagantních staveb. Prezident Nazarbajev ji nechal vybudovat za peníze z vývozu ropy. | Foto: Reuters

Prezidenti Ruska, Běloruska a právě Kazachstánu dnes podepsali smlouvu o vytvoření Euroasijské hospodářské unie. Jakési obdoby Evropské unie a Schengenu. Dohoda totiž předpokládá volný pohyb zboží, osob, financí a služeb. Nikoliv však jednotnou měnu.

Oproti roku 1991 je patrná jedna změna. U podpisu není prezident Ukrajiny. A v nejbližší době nejspíš nebude. Nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko nechce vstoupit do Moskvou organizovaného společenství, v programu má integraci do Evropské unie.

Boje na Ukrajině a vyhrocení vztahů mezi Moskvou a Kyjevem dodávají čtvrteční dohodě ne zrovna příjemnou kulisu.

Ani běloruský prezident Alexandr Lukašenko, ani kazašský vůdce Nursultan Nazarbajev neuvítali ruskou anexi Krymu a k situaci na východě Ukrajiny se staví neutrálně. K nelibosti Kremlu.

Kazašská média uvádějí, že Rusko chtělo do textu dohody vtělit i pasáže o politickém sjednocení. To ale Nazarbajev odmítl.

"Chtěli nalinkovat všechny oblasti života zúčastněných států, ale díky důsledné pozici Kazachstánu takové články vypadly," cituje ČTK člena kazašského vyjednávacího týmu Samata Ordabajeva.

K Euroasijské hospodářské unii se chtějí připojit také Arménie a Kyrgyzstán. Země hospodářsky závislé na Rusku.

Běloruský venkov.
Běloruský venkov. | Foto: Reuters

Unie je považována za vysněný projekt Vladimira Putina. Má v rámci současných nebo budoucích možností obnovit bývalý Sovětský svaz pod vedením Ruska a vytvořit z tohoto celku protiváhu Evropské unie a Spojených států.

Jednotný euroasijský trh se 170 miliony obyvatel, který vznikne 1. ledna 2015, má být po Evropské unii, Spojených státech a Číně dalším centrem světové ekonomiky.

Putin na slavnostním ceremoniálu označil vznik unie za "epochální událost".

Trojice prezidentů v Astaně.
Trojice prezidentů v Astaně. | Foto: Reuters

Ruský prezident imperiální ambice, které mu kritici přisuzují obzvláště po anexi Krymu, odmítá.

"Naším cílem je integrace postsovětského prostoru kvůli tomu, že to přinese jednotlivým státům ekonomické výhody. Sovětský svaz nebo nějaké impérium křísit nechceme," řekl Putin v sobotu v Petrohradu.

Problémy mezi členskými státy ale existují. Bělorusko si hlídá svůj trh.

"Lukašenko nechce ruský byznys do Běloruska pouštět, protože se domnívá, že by ohrozil jeho politickou kontrolu nad zemí. Nechce ani, aby ruské firmy privatizovaly běloruské podniky a aby získali vliv ruští oligarchové. Je pro spolupráci pouze na státní úrovni," říká jeden z předáků běloruské opozice a bývalý prezidentský kandidát Andrej Sannikov.

Bělorusko má 10 milionů obyvatel, Kazachstán 18 milionů, Rusko 145 milionů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy