Rusko, Bělorusko a Kazachstán založily unii. Nástupce SSSR

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2014 11:16
Kazašská média uvádějí, že dohoda se týká jen hospodářské spolupráce. Neobsahuje nic o politickém sjednocení.
Lukašenko, Nazarbajev a Putin v Astaně.
Lukašenko, Nazarbajev a Putin v Astaně. | Foto: Reuters

Astana/PrahaSovětský svaz zanikl v prosinci 1991 dohodou vůdců Ruska, Běloruska a Ukrajiny na summitu v Bělovežském pralese v Bělorusku.

Svědkem podpisu dohody, která má bývalou velmoc alespoň částečně obnovit, byl dnes opak pralesa. Kazašská step, uprostřed které leží Astana. Nově vybudované hlavní město Kazachstánu.

Kazašská metropole Astana je plná moderních, extravagantních staveb. Prezident Nazarbajev ji nechal vybudovat za peníze z vývozu ropy.
Kazašská metropole Astana je plná moderních, extravagantních staveb. Prezident Nazarbajev ji nechal vybudovat za peníze z vývozu ropy. | Foto: Reuters

Prezidenti Ruska, Běloruska a právě Kazachstánu dnes podepsali smlouvu o vytvoření Euroasijské hospodářské unie. Jakési obdoby Evropské unie a Schengenu. Dohoda totiž předpokládá volný pohyb zboží, osob, financí a služeb. Nikoliv však jednotnou měnu.

Oproti roku 1991 je patrná jedna změna. U podpisu není prezident Ukrajiny. A v nejbližší době nejspíš nebude. Nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko nechce vstoupit do Moskvou organizovaného společenství, v programu má integraci do Evropské unie.

Boje na Ukrajině a vyhrocení vztahů mezi Moskvou a Kyjevem dodávají čtvrteční dohodě ne zrovna příjemnou kulisu.

Ani běloruský prezident Alexandr Lukašenko, ani kazašský vůdce Nursultan Nazarbajev neuvítali ruskou anexi Krymu a k situaci na východě Ukrajiny se staví neutrálně. K nelibosti Kremlu.

Kazašská média uvádějí, že Rusko chtělo do textu dohody vtělit i pasáže o politickém sjednocení. To ale Nazarbajev odmítl.

"Chtěli nalinkovat všechny oblasti života zúčastněných států, ale díky důsledné pozici Kazachstánu takové články vypadly," cituje ČTK člena kazašského vyjednávacího týmu Samata Ordabajeva.

K Euroasijské hospodářské unii se chtějí připojit také Arménie a Kyrgyzstán. Země hospodářsky závislé na Rusku.

Běloruský venkov.
Běloruský venkov. | Foto: Reuters

Unie je považována za vysněný projekt Vladimira Putina. Má v rámci současných nebo budoucích možností obnovit bývalý Sovětský svaz pod vedením Ruska a vytvořit z tohoto celku protiváhu Evropské unie a Spojených států.

Jednotný euroasijský trh se 170 miliony obyvatel, který vznikne 1. ledna 2015, má být po Evropské unii, Spojených státech a Číně dalším centrem světové ekonomiky.

Putin na slavnostním ceremoniálu označil vznik unie za "epochální událost".

Trojice prezidentů v Astaně.
Trojice prezidentů v Astaně. | Foto: Reuters

Ruský prezident imperiální ambice, které mu kritici přisuzují obzvláště po anexi Krymu, odmítá.

"Naším cílem je integrace postsovětského prostoru kvůli tomu, že to přinese jednotlivým státům ekonomické výhody. Sovětský svaz nebo nějaké impérium křísit nechceme," řekl Putin v sobotu v Petrohradu.

Problémy mezi členskými státy ale existují. Bělorusko si hlídá svůj trh.

"Lukašenko nechce ruský byznys do Běloruska pouštět, protože se domnívá, že by ohrozil jeho politickou kontrolu nad zemí. Nechce ani, aby ruské firmy privatizovaly běloruské podniky a aby získali vliv ruští oligarchové. Je pro spolupráci pouze na státní úrovni," říká jeden z předáků běloruské opozice a bývalý prezidentský kandidát Andrej Sannikov.

Bělorusko má 10 milionů obyvatel, Kazachstán 18 milionů, Rusko 145 milionů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy