Rusko, Bělorusko a Kazachstán založily unii. Nástupce SSSR

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2014 11:16
Kazašská média uvádějí, že dohoda se týká jen hospodářské spolupráce. Neobsahuje nic o politickém sjednocení.
Lukašenko, Nazarbajev a Putin v Astaně.
Lukašenko, Nazarbajev a Putin v Astaně. | Foto: Reuters

Astana/PrahaSovětský svaz zanikl v prosinci 1991 dohodou vůdců Ruska, Běloruska a Ukrajiny na summitu v Bělovežském pralese v Bělorusku.

Svědkem podpisu dohody, která má bývalou velmoc alespoň částečně obnovit, byl dnes opak pralesa. Kazašská step, uprostřed které leží Astana. Nově vybudované hlavní město Kazachstánu.

Kazašská metropole Astana je plná moderních, extravagantních staveb. Prezident Nazarbajev ji nechal vybudovat za peníze z vývozu ropy.
Kazašská metropole Astana je plná moderních, extravagantních staveb. Prezident Nazarbajev ji nechal vybudovat za peníze z vývozu ropy. | Foto: Reuters

Prezidenti Ruska, Běloruska a právě Kazachstánu dnes podepsali smlouvu o vytvoření Euroasijské hospodářské unie. Jakési obdoby Evropské unie a Schengenu. Dohoda totiž předpokládá volný pohyb zboží, osob, financí a služeb. Nikoliv však jednotnou měnu.

Oproti roku 1991 je patrná jedna změna. U podpisu není prezident Ukrajiny. A v nejbližší době nejspíš nebude. Nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko nechce vstoupit do Moskvou organizovaného společenství, v programu má integraci do Evropské unie.

Boje na Ukrajině a vyhrocení vztahů mezi Moskvou a Kyjevem dodávají čtvrteční dohodě ne zrovna příjemnou kulisu.

Ani běloruský prezident Alexandr Lukašenko, ani kazašský vůdce Nursultan Nazarbajev neuvítali ruskou anexi Krymu a k situaci na východě Ukrajiny se staví neutrálně. K nelibosti Kremlu.

Kazašská média uvádějí, že Rusko chtělo do textu dohody vtělit i pasáže o politickém sjednocení. To ale Nazarbajev odmítl.

"Chtěli nalinkovat všechny oblasti života zúčastněných států, ale díky důsledné pozici Kazachstánu takové články vypadly," cituje ČTK člena kazašského vyjednávacího týmu Samata Ordabajeva.

K Euroasijské hospodářské unii se chtějí připojit také Arménie a Kyrgyzstán. Země hospodářsky závislé na Rusku.

Běloruský venkov.
Běloruský venkov. | Foto: Reuters

Unie je považována za vysněný projekt Vladimira Putina. Má v rámci současných nebo budoucích možností obnovit bývalý Sovětský svaz pod vedením Ruska a vytvořit z tohoto celku protiváhu Evropské unie a Spojených států.

Jednotný euroasijský trh se 170 miliony obyvatel, který vznikne 1. ledna 2015, má být po Evropské unii, Spojených státech a Číně dalším centrem světové ekonomiky.

Putin na slavnostním ceremoniálu označil vznik unie za "epochální událost".

Trojice prezidentů v Astaně.
Trojice prezidentů v Astaně. | Foto: Reuters

Ruský prezident imperiální ambice, které mu kritici přisuzují obzvláště po anexi Krymu, odmítá.

"Naším cílem je integrace postsovětského prostoru kvůli tomu, že to přinese jednotlivým státům ekonomické výhody. Sovětský svaz nebo nějaké impérium křísit nechceme," řekl Putin v sobotu v Petrohradu.

Problémy mezi členskými státy ale existují. Bělorusko si hlídá svůj trh.

"Lukašenko nechce ruský byznys do Běloruska pouštět, protože se domnívá, že by ohrozil jeho politickou kontrolu nad zemí. Nechce ani, aby ruské firmy privatizovaly běloruské podniky a aby získali vliv ruští oligarchové. Je pro spolupráci pouze na státní úrovni," říká jeden z předáků běloruské opozice a bývalý prezidentský kandidát Andrej Sannikov.

Bělorusko má 10 milionů obyvatel, Kazachstán 18 milionů, Rusko 145 milionů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy