Rusko jednalo o vojenské spolupráci s Američany i s Bašárem Asadem

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2016 22:00
Rusko a Spojené státy se shodly, že musí lépe spolupracovat ve vzdušném prostoru nad Sýrií. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu přiletěl v sobotu do Sýrie na neplánovanou návštěvu a pohovořil se syrským prezidentem Bašárem Asadem o vojenské spolupráci.
Foto: Reuters

Moskva - Rusko a Spojené státy se shodly na nezbytnosti zlepšit koordinaci při svých vojenských operacích v Sýrii. Chtějí tak zabránit incidentům při jejich provádění v zaplněném vzdušném prostoru nad Sýrií. Představitelé Pentagonu se svými ruskými protějšky dospěli k této dohodě během sobotní videokonference, oznámilo v neděli ruské ministerstvo obrany.

Jeho šéf, ministr Sergej Šojgu, téhož dne přicestoval na neohlášenou návštěvu Sýrie. Prohlédl si tamní ruskou základnu a mluvil s prezidentem Bašárem Asademo vojenské spolupráci.

Spojené státy při videokonferenci vyjádřily "značné znepokojení" kvůli ruským vzdušným úderům, vedeným podle Washingtonu proti bojovníkům podporovaným mezinárodní koalicí v čele s Američany na jihu Sýrie.

Ruská armáda v neděli ale podle agentury AP popřela obvinění Pentagonu, že na syrské opoziční síly podporované Američany mířila záměrně. Oblast úderu se podle mluvčího ruské armády nacházela více než 300 kilometrů od míst, která USA dříve označily jako lokality ovládané legitimní opozicí.

Rusko vyslalo své letectvo do Sýrie loni v září, letos v březnu nařídil prezident Vladimir Putin část kontingentu stáhnout. Rusko v rámci své kampaně intenzivně bombardovalo oblasti držené syrskou opozicí. Podle ní a podle organizací na ochranu lidských práv ruské síly útočí na nemocnice, školy a infrastrukturu a mají na svědomí stovky civilních obětí.

Ruské ministerstvo obrany mezitím v neděli uvedlo, že ruský voják podlehl zraněním, která utrpěl při středečním sebevražedném útoku ozbrojenců v Sýrii. Podle Moskvy jde o jedenáctou ruskou oběť od začátku ruského angažmá v této zemi.

Rusko poprvé oslaví konec 2. světové války tisíce kilometrů od Rudého náměstí - na základně Hmejmím u syrské Latákíje. Takto na ni vojáci nacvičovali. | Video: Jiří Just
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
Další zprávy