Ruskem se šíří homofobní video. Varuje před "katastrofickou" budoucností

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
17. 6. 2020 15:29
Ruským internetem se šíří homofobní video, které má diváky přesvědčit, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro změny ústavy. Video ukazuje "katastrofickou" budoucnost, která by mohla nastat, pokud by změny neprošly a spolu s nimi úprava článku 72 ústavy. Ta má stvrdit manželství jako svazek muže a ženy.
Homofobní Rusko | Video: Federální zpravodajská agentura (RIA FAN)

Opoziční ruský list Novaja gazeta video označil za agitaci provládních médií a připomněl, že homofobní motiv se objevil také ve videu vyzývajícím k účasti ve volbách v roce 2018, které vedly ke znovuzvolení Vladimira Putina.

Kontroverzní audiovizuální dílo vytvořila petrohradská Federální zpravodajská agentura (RIA FAN), která je kritizována za šíření dezinformací, společně s mediální skupinou Patriot. Příběh se odehrává v dětském domově v blízké budoucnosti, v níž si ruští rodiče stejného pohlaví mohou osvojovat děti a která nastala poté, co neprošly změny v ústavě.

V úvodu se pracovnice domova raduje z toho, že jeden z chlapečků byl adoptován a mají si ho vyzvednout rodiče. Objevuje se adoptivní tatínek a bere dítě za ruku, všichni vyjdou přede dveře ústavu. Hoch se rozpačitě rozhlíží a ptá se, kde je jeho nová maminka. "Támhle je tvoje nová máma," reaguje tatínek a ukazuje směrem k nalíčenému muži v podivně střiženém plášti.

Chlapeček se zachmuří, tatínek mu říká, ať si nedělá starosti, teď bude mít "plnohodnotnou rodinu". Druhý muž dítěti ukazuje dárek v podobě dívčích šatů. To už pracovnice domova nevydrží a zdrceně odchází, zatímco dvojice mužů usazuje hocha do auta a líbá se.

Po zatmění obrazu je slyšet podmanivý hluboký hlas, který říká: "Takové Rusko si vybereš? Rozhodni o budoucnosti země - hlasuj pro změny v ústavě." Na závěr se objeví vysvětlení, co konkrétně má úprava článku o manželství přinést - "ochranu rodiny, mateřství, otcovství a dětství, ochranu manželství jako svazku muže a ženy a vytvoření podmínek pro důstojnou výchovu dětí v rodině".

Balík změn v ústavě, které původně inicioval Putin svým projevem k zákonodárcům v polovině ledna, už schválily obě komory parlamentu i ústavní soud a sám Putin je již podepsal. Nyní má jejich přijetí stvrdit celostátní hlasování, které se uskuteční od konce června do 1. července. V několika odlehlých ruských regionech již hlasování probíhá v předtermínu. Navrhované změny v základním zákonu Putinovi umožní, aby mohl být do nejvyššího úřadu znovuzvolen i po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024, a to na dvě další šestiletá období. U moci by tak mohl setrvat až do května 2036.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sestra severokorejského vůdce zavrhla nová diplomatická jednání se Spojenými státy

Sestra severokorejského vůdce zavrhla vyhlídky na brzké obnovení diplomatických jednání se Spojenými státy. USA mají očekávání, která jim mohou přinést velká zklamání, nechala se slyšet Kim Jo-čong podle agentur AP a Reuters. S prohlášením přišla poté, co poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan označil nedávné vyjádření lídra KLDR za zajímavé signály.

Kim Čong-un minulý týden na stranickém zasedání oznámil, že by se země měla připravit na oboje: na dialog, ale hlavně na konfrontaci se Spojenými státy. Podle severokorejských médií při tom vycházel z podrobné analýzy politiky administrativy amerického prezidenta Joea Bidena vůči Pchjongjangu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy