Ruského protikorupčního aktivistu zbili dva útočníci s tyčemi. Zemřel v nemocnici

Zahraničí Zahraničí
13. 2. 2019 12:34
Ruský protikorupční aktivista Dmitrij Gribov zemřel poté, co ho v pondělí napadli dva maskovaní útočníci s tyčemi. Gribov vedl pobočku Centra proti korupci v Moskevské oblasti, která obklopuje ruskou metropoli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Gribova zbili neznámí útočníci v pondělí pozdě večer v obci Vingradovo. Aktivista zemřel o několik hodin později v nemocnici na jednotce intenzivní péče, píše Rádio Svobodná Evropa.

Podle jeho kolegů je Gribovova smrt spojená s jeho prací a bojem proti korupci. "Podle mě je zločin spojen s Gribovovými veřejnými a protikorupčními aktivitami," řekl Viktor Kostromin, šéf moskevské pobočky stejné nevládní organizace. Zároveň dodal, že zavražděný aktivista byl jen několik hodin před útokem u soudu kvůli případu, který se týkal dřívějšího napadení. Tehdy ho zbili tři maskovaní muži.

Gribov čelil útokům dlouhodobě a stěžoval si na laxnost policie. Před čtyřmi lety mu zase neznámí muži zapálili auto.

Jak poznamenává Rádio Svobodná Evropa, aktivisté a novináři v Rusku, kteří se snaží odkrývat korupční kauzy v zemi, čelí neustálému tlaku a hrozbám. Mnoho z nich bylo v minulosti napadeno, nebo dokonce zabito.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy