Profesor, který rozčtvrtil svou partnerku, jde do vazby. Chtěl zemřít jako Napoleon

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2019 19:22
Oceňovaného ruského historika Olega Sokolova, který se v neděli přiznal k vraždě své partnerky a spolupracovnice Anastasie Ješčenkové, soud před konáním řádného procesu umístil na dva měsíce do dočasné vazby. Sokolov vypověděl, že činu lituje a že žena na něj zaútočila jako první, píší agentury.
Olog Sokolov ve vazbě
Olog Sokolov ve vazbě | Foto: ČTK

Třiašedesátiletý Sokolov svou partnerku a bývalou studentku, se kterou žil pět let, zastřelil čtyřmi ranami z pušky a následně rozřezal pilou. Soudu řekl, že čtyřiadvacetiletou Ješčenkovou miloval, dostali se však do sporu kvůli jeho dětem z předchozího vztahu a mladá žena na něj údajně posléze zaútočila.

"Během hádky jsme se oba přestali kontrolovat. Nechápu, jak se to stalo - něco takového se mi nikdy předtím nestalo. Zaútočila na mě nožem," citovala agentura Interfax historika.

"Jsem v šoku a lituji toho," dodal k činu Sokolov. Sokolovův právník uvedl, že zvažuje možnost označit případ jako nutnou obranu. Bratr oběti se podle ruských médií nicméně nechal slyšet, že motivem zločinu byla historikova žárlivost.

Sokolova policie zadržela v sobotu večer poté, co ho záchranáři vytáhli z řeky Mojky v centru Petrohradu a našli u něj batoh se zbraní a ženskýma rukama. Podle agentury AFP do řeky spadl, když se snažil částí těla zbavit. Záchranáře zavolal taxikář, který slyšel výkřiky o pomoc.

Policie následně v historikově bytě našla části ženského těla, další pozůstatky Ješčenkové hledal v řece tým potápěčů. Místo toho však nalezli kostru muže, dávnou oběť jiného zločinu. Agentura RIA s odvoláním na pátrací tým uvedla, že pozůstatky mladé ženy proud pravděpodobně odnesl do Finského zálivu.

Sokolov je odborníkem na vojenské dějiny Ruska a Francie na přelomu 18. a 19. století a specializuje se na postavu vojevůdce a císaře Napoleona Bonaparteho. Podílel se na vzniku mnoha dokumentů a filmů z napoleonské éry i na organizaci rekonstrukcí bitev, včetně té u českého Slavkova či u Waterloo.

Francouzský prezident Jacques Chirac Sokolovovi v roce 2003 udělil nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie, jehož tradici založil právě Napoleon.

Historik působil na fakultě moderních dějin petrohradské univerzity, která ho ovšem po jeho přiznání z funkce odvolala. Jeho studenti ho označovali za nadaného rétora, "podivná" jim však připadala Sokolovova záliba v dobových kostýmech, stejně jako to, že Ješčenkové, která jeho nadšení pro převleky sdílela, říkal podle Napoleonovy manželky Josefína.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy