Ruského gubernátora a kritika Kremlu Belycha zatkla policie kvůli korupci

ČTK ČTK
24. 6. 2016 21:10
Ruský pravicový politik a gubernátor Kirovské oblasti Nikita Belych byl zatčen ruskými úřady. Důvodem je podle vyšetřovatelů přijímání úplatků v hodnotě asi 11 milionů korun. Belychovi tak hrozí až deset let vězení a tučná pokuta. Objevily se ale i pochybnosti, že zatčení může mít politický podtext, Belych byl totiž kritikem Kremlu. "Abych předstihl hysterii, kterou v podobných případech rozpoutávají přívrženci a poradci, chci rovnou zchladit hlavy: korupční případy nemívají politické zabarvení," prohlásil mluvčí Vladimir Markin a dodal, že ručí za to, že "vyšetřování bude všestranné a objektivní".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva - Ruské úřady zatkly gubernátora Kirovské oblasti Nikitu Belycha, někdejšího pravicového politika a kritika Kremlu, jehož poradcem býval opoziční předák Alexej Navalnyj. Mluvčí vyšetřovatelů tvrdí, že za zatčením není politika, ale úplatky v celkové výši 400 000 eur (asi 11 milionů Kč). Belychovi hrozí až deset let vězení a pokuta odpovídající stonásobku úplatku.

"Belych byl přistižen při činu a zatčen během přebírání úplatku v jedné moskevské restauraci. Poté byl převezen k vyšetřovatelům k nezbytným úkonům," řekl mluvčí Vladimir Markin. "Abych předstihl hysterii, kterou v podobných případech rozpoutávají přívrženci a poradci, chci rovnou zchladit hlavy: korupční případy nemívají politické zabarvení," prohlásil a dodal, že ručí za to, že "vyšetřování bude všestranné a objektivní".

Vyšetřovatelé na svém webu zveřejnili snímky gubernátora se stoeurovými bankovkami, které byly předem napuštěny barvou, viditelnou pod ultrafialovým světlem.

Gubernátor podle mluvčího dostával úplatky buď přímo, anebo přes prostředníka od místního podnikatele za protekci a zvýhodňování při zakázkách a investicích v regionu.

Někdejší nejbohatší Rus a později nejznámější vězeň Michail Chodorkovskij okomentoval Belychovo zatčení slovy, že gubernátor se do neštěstí dostal svou spoluprací s režimem.

 

Právě se děje

Další zprávy