Ruské úřady nově vyšetřují Navalného ze zpronevěry. Hysterie Putina, tvrdí opozičník

Zahraničí Zahraničí
29. 12. 2020 19:32
Ruský Vyšetřovací výbor oznámil v úterý večer na webu nový případ, v němž známého kritika Kremlu Alexeje Navalného viní ze "zpronevěry velkého rozsahu" - na osobní potřeby měl využít část z 588 miliónů rublů, vybraných pro jeho Fond boje proti korupci i další neziskové organizace. Navalnyj, který se léčí v Německu, obvinění odmítá a označuje ho za "hysterii ruského prezidenta Putina".
Alexej Navalnyj se svou ženou.
Alexej Navalnyj se svou ženou. | Foto: Reuters

Podle Vyšetřovacího výboru utratil známý ruský opozičník Alexej Navalnyj v součinnosti s ostatními osobami z veřejné sbírky přibližně 356 milionů rublů na osobní potřeby - nákup věcí, cenností i platby za služby, například pobyt v zahraničí. Tím podle ruských úřadů prostředky zpronevěřil.

Sám Navalnyj, který se v Německu zotavuje z otravy látkou ze skupiny novičok, obvinění odmítl na Twitteru: "(Ruský prezident Vladimir) Putin se pravděpodobně zmítá v hysterii".

Ruské úřady vyvíjejí v poslední době na ostrého kritika Kremlu tlak i dalšími způsoby. Tamní vězeňská služba dala v pondělí Navalnému ultimátum: buď se vrátí z Německa do vlasti a přihlásí se na moskevské správě vězeňské služby do úterního rána, anebo jej prohlásí za odsouzence, který se v podmínce úmyslně vyhýbá povinné kontrole. Kvůli tomu se může podmíněný trest změnit v reálný. 

Navalnyj si v Rusku odpykává tříapůlletý trest, který mu uložil tamní soud za údajnou krádež. Opozičník vinu popírá a tvrdí, že byl odsouzen na pokyn z Kremlu, aby nemohl kandidovat v posledních prezidentských volbách proti Vladimiru Putinovi. Podmínka vyprší 30. prosince. 

Na základě článku o léčbě čtyřiačtyřicetiletého pacienta na berlínské klinice Charité, který před Vánocemi otiskl lékařský časopis The Lancet, ruská vězeňská správa uvádí, že Alexej Navalnyj byl 20. září propuštěn z kliniky, kde se zotavoval. K 12. říjnu podle ní "pominuly všechny příznaky nemoci". Agentura Interfax připomněla, že v článku se nezmiňuje Navalného jméno, nicméně vězeňská správa tvrdí, že "podmíněně odsouzený neplní povinnosti, které mu uložil soud, a vyhýbá se dohledu kriminální inspekce".

Vězeňská služba FSIN ve svém prohlášení neuvedla termín, dokdy se má Alexej Navalnyj dostavit, opozičník ale zveřejnil snímek z obrazovky počítače se zprávou od svého právníka, že čas k návratu a dostavení se do moskevské kanceláře má do úterních devíti hodin ráno.

Navalného mluvčí Kira Jarmyšová na Twitteru uvedla, že není možné, aby se Navalnyj dokázal vrátit včas. "Neexistuje způsob, jak by se mohl zítra dostavit na moskevskou správu. Ale cožpak opravdu FSIN zajímá zdravý rozum? Dostali rozkaz (z Kremlu), tak ho plní," napsala.

Kreml prohlásil, že Navalnyj se může do Ruska kdykoliv vrátit jako kterýkoliv jiný ruský občan, poznamenal Reuters.

Otráven jedem novičok

Alexej Navalnyj je pokládán za hlavního odpůrce prezidenta Vladimira Putina na ruské scéně a je známý také jako bojovník proti korupci. Letos 20. srpna zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Stroj nouzově přistál v Omsku, kde byl hospitalizován, než úřady povolily příbuzným přepravit jej do německého hlavního města Berlína. Téměř tři týdny byl v kómatu, nicméně z otravy se nakonec vyléčil.

Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Rusko ale tvrdí, že jeho testy stopy jedu v Navalného těle neodhalily. Evropská unie kvůli otravě uvalila sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla vlastními sankcemi. Navalnyj z otravy viní přímo Putina, Kreml obvinění odmítá.

Sám Navalnyj na výhrůžky FSIN odpověděl, že pokud ruské úřady pokládají článek The Lancet za důvěryhodný, pak by měly zahájit trestní stíhání kvůli jeho otrávení zakázanou látkou ze skupiny novičok. Poznamenal také, že FSIN jej pokládá za podmíněně odsouzeného v "kompletně vykonstruovaném" případu, který vyhrál u Evropského soudu pro lidská práva a za který mu ruské ministerstvo spravedlnosti již vyplatilo odškodnění.

VIDEO: Ruští policisté zadržují Navalného na demonstraci.  

Záběry ze zadržení Alexeje Navalného. Ruští policisté ho zadrželi na demonstraci k bojkotu voleb | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy