Ruské soudy zablokovaly účty Navalného nadace, viní ji z praní špinavých peněz

ČTK ČTK
8. 8. 2019 16:51
Ruští vyšetřovatelé nechali soudně zablokovat veškeré účty protikorupční nadace opozičního vůdce Alexeje Navalného a další stovky fyzických a právnických osob, které s ním spolupracují. Oznámil to ve čtvrtek v Moskvě ruský Vyšetřovací výbor, centrální kriminální ústředna. Důvodem je podle výboru podezření z praní špinavých peněz.
Alexej Navalnyj.
Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Fond boje s korupcí (FBK), který Navalnyj založil v roce 2011, vyvolal v Rusku už několikrát rozruch skandálními informacemi o údajně nelegálně nabytém majetku ruských politických špiček, včetně premiéra Dmitrije Medveděva, generálního prokurátora Jurije Čajky nebo ministra obrany Sergeje Šojgua. Jeho aktivisté opakovaně čelí obviněním z trestných deliktů, která označují za politicky motivovaná.

Mluvčí FBK Kira Jarmušová oznámila, že na účtech nadace, jejíž provoz financují dobrovolné příspěvky ruských soukromých dárců, bylo zablokováno 75 milionů rublů (zhruba 26 milionů korun). Vyšetřovací výbor oznámil, že obviňuje FBK z nezákonné legalizace jedné miliardy rublů, které blíže neurčené třetí osoby získaly trestnou činností.

Trestní sazba pro praní špinavých peněz je v Rusku až sedm let.

Podle informací ruského tisku ve středu a ve čtvrtek maskovaní policisté provedli razie v kancelářích FBK a v bytech několika jeho aktivistů. Zabavili přitom listiny a datové nosiče. Několik osob bylo předvoláno k výslechu. Sám Navalnyj je ve vězení, kde si od konce července odpykává měsíční trest za výzvy k nepovoleným demonstracím.

Zásah proti Navalného fondu provedla ruská policie v době zesíleného napětí v Moskvě, které vyvolaly dvě demonstrace proti údajné diskriminaci opozičních kandidátů ve volbách do městského zastupitelstva. Při protestech bylo zatčeno přes 2000 lidí, organizátorům hrozí vysoké tresty vězení. Mezi kandidáty nepřipuštěnými k volbám je několik pracovníků a spolupracovníků FBK.

Video: Protesty v Moskvě? Kreml masivně zastrašuje, zatýká i kvůli barvě trička, říká Soukup

Zastupitelé v Moskvě nemají vůbec žádné pravomoci, je to důležité ze symbolického hlediska, říká komentátor Hospodářských novin. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 9 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy