Ruské soudy zablokovaly účty Navalného nadace, viní ji z praní špinavých peněz

ČTK ČTK
8. 8. 2019 16:51
Ruští vyšetřovatelé nechali soudně zablokovat veškeré účty protikorupční nadace opozičního vůdce Alexeje Navalného a další stovky fyzických a právnických osob, které s ním spolupracují. Oznámil to ve čtvrtek v Moskvě ruský Vyšetřovací výbor, centrální kriminální ústředna. Důvodem je podle výboru podezření z praní špinavých peněz.
Alexej Navalnyj.
Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Fond boje s korupcí (FBK), který Navalnyj založil v roce 2011, vyvolal v Rusku už několikrát rozruch skandálními informacemi o údajně nelegálně nabytém majetku ruských politických špiček, včetně premiéra Dmitrije Medveděva, generálního prokurátora Jurije Čajky nebo ministra obrany Sergeje Šojgua. Jeho aktivisté opakovaně čelí obviněním z trestných deliktů, která označují za politicky motivovaná.

Mluvčí FBK Kira Jarmušová oznámila, že na účtech nadace, jejíž provoz financují dobrovolné příspěvky ruských soukromých dárců, bylo zablokováno 75 milionů rublů (zhruba 26 milionů korun). Vyšetřovací výbor oznámil, že obviňuje FBK z nezákonné legalizace jedné miliardy rublů, které blíže neurčené třetí osoby získaly trestnou činností.

Trestní sazba pro praní špinavých peněz je v Rusku až sedm let.

Podle informací ruského tisku ve středu a ve čtvrtek maskovaní policisté provedli razie v kancelářích FBK a v bytech několika jeho aktivistů. Zabavili přitom listiny a datové nosiče. Několik osob bylo předvoláno k výslechu. Sám Navalnyj je ve vězení, kde si od konce července odpykává měsíční trest za výzvy k nepovoleným demonstracím.

Zásah proti Navalného fondu provedla ruská policie v době zesíleného napětí v Moskvě, které vyvolaly dvě demonstrace proti údajné diskriminaci opozičních kandidátů ve volbách do městského zastupitelstva. Při protestech bylo zatčeno přes 2000 lidí, organizátorům hrozí vysoké tresty vězení. Mezi kandidáty nepřipuštěnými k volbám je několik pracovníků a spolupracovníků FBK.

Video: Protesty v Moskvě? Kreml masivně zastrašuje, zatýká i kvůli barvě trička, říká Soukup

Zastupitelé v Moskvě nemají vůbec žádné pravomoci, je to důležité ze symbolického hlediska, říká komentátor Hospodářských novin. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Italská policie provedla razie kvůli pádu janovského mostu

V rámci vyšetřování okolností tragického pádu mostu v Janově provedla nyní italská policie razie v sídle provozovatele dálniční sítě Autostrade per l'Italia (ASPI) a její dceřiné firmy SPEA, která dohlíží na bezpečnost staveb. Dnes o tom informovala agentura APA. Při neštěstí loni přišlo o život 43 lidí, dosavadní vyšetřování ukazuje na závažná bezpečnostní pochybení. Vlastníkovi obou společností, holdingu Atlantia, v důsledku hrozí, že přijde o koncesi na provoz dálnic.

Dálniční Morandiho most v Janově se loni v srpnu zřítil v délce 100 metrů. Tragédie vyvolala obavy o bezpečnost mostů v italské dálniční síti. Uvedené firmy čelí podezření, že falšovaly dokumenty o bezpečnostních kontrolách na mostech před neštěstím i po něm. Podle zjištění italského tisku byly už od roku 2014 obeznámeny s rizikem zřícení stavby. Tři zástupci firmy proto skončili ve vazbě, desítky dalších manažerů úřady vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy