Ruské soudy zablokovaly účty Navalného nadace, viní ji z praní špinavých peněz

ČTK ČTK
8. 8. 2019 16:51
Ruští vyšetřovatelé nechali soudně zablokovat veškeré účty protikorupční nadace opozičního vůdce Alexeje Navalného a další stovky fyzických a právnických osob, které s ním spolupracují. Oznámil to ve čtvrtek v Moskvě ruský Vyšetřovací výbor, centrální kriminální ústředna. Důvodem je podle výboru podezření z praní špinavých peněz.
Alexej Navalnyj.
Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Fond boje s korupcí (FBK), který Navalnyj založil v roce 2011, vyvolal v Rusku už několikrát rozruch skandálními informacemi o údajně nelegálně nabytém majetku ruských politických špiček, včetně premiéra Dmitrije Medveděva, generálního prokurátora Jurije Čajky nebo ministra obrany Sergeje Šojgua. Jeho aktivisté opakovaně čelí obviněním z trestných deliktů, která označují za politicky motivovaná.

Mluvčí FBK Kira Jarmušová oznámila, že na účtech nadace, jejíž provoz financují dobrovolné příspěvky ruských soukromých dárců, bylo zablokováno 75 milionů rublů (zhruba 26 milionů korun). Vyšetřovací výbor oznámil, že obviňuje FBK z nezákonné legalizace jedné miliardy rublů, které blíže neurčené třetí osoby získaly trestnou činností.

Trestní sazba pro praní špinavých peněz je v Rusku až sedm let.

Podle informací ruského tisku ve středu a ve čtvrtek maskovaní policisté provedli razie v kancelářích FBK a v bytech několika jeho aktivistů. Zabavili přitom listiny a datové nosiče. Několik osob bylo předvoláno k výslechu. Sám Navalnyj je ve vězení, kde si od konce července odpykává měsíční trest za výzvy k nepovoleným demonstracím.

Zásah proti Navalného fondu provedla ruská policie v době zesíleného napětí v Moskvě, které vyvolaly dvě demonstrace proti údajné diskriminaci opozičních kandidátů ve volbách do městského zastupitelstva. Při protestech bylo zatčeno přes 2000 lidí, organizátorům hrozí vysoké tresty vězení. Mezi kandidáty nepřipuštěnými k volbám je několik pracovníků a spolupracovníků FBK.

Video: Protesty v Moskvě? Kreml masivně zastrašuje, zatýká i kvůli barvě trička, říká Soukup

Zastupitelé v Moskvě nemají vůbec žádné pravomoci, je to důležité ze symbolického hlediska, říká komentátor Hospodářských novin. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 39 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy