reklama
 
 

Rusko přiživuje migrační krizi, zní z USA. Nálety jsou nepřesné a necílí na Islámský stát

AKTUALIZOVÁNO 10. 1. 2016
Zhruba sedmdesát procent z 5000 náletů, které Rusko provedlo od zářijového zahájení ofenzivy, mířilo na povstalce, kteří stojí proti syrskému prezidentovi Basharu Asadovi. Podle vysokého amerického představitele jsou nálety navíc značně nepřesné a nutí tak obyvatelstvo k útěku, čímž Rusové podporují evropskou uprchlickou krizi. Moskva tvrzení odmítá.

Damašek/Bejrút - Na teroristickou organizaci Islámský stát (IS) cílí jen tři z deseti ruských vzdušných útoků. Ty jsou navíc značně nepřesné, a tak nutí další a další obyvatele Sýrie k útěku ze země.

"Nevíme, co tím Rusové sledují,“ prohlásil v Bruselu podle britského serveru The Guardian nejmenovaný americký představitel s tím, že Moskva tím přiživuje evropskou uprchlickou krizi.

Rusko spustilo svoji operaci koncem září a doposud podniklo na 5000 náletů.

Zhruba 70 procent z nich ovšem mířilo na rebely, kteří stojí proti režimu prezidenta Bašára Asada. Nepomáhají tak koalici vedené USA, která své směřuje míří proti radikálům z Islámského státu.

Rusové navíc na džihádisty začali útočit až po veřejné kritice. A aby toho nebylo málo, používají méně přesné naváděcí rakety, než mezinárodní koalice vedená USA.

Co tím Rusové sledují?

Lidskoprávní organizace Amnesty International už koncem roku obvinila Moskvu, že v Sýrii porušuje lidská práva

Odhaduje, že jen během listopadu bylo při ruských náletech zabito nejméně 200 civilistů. Kreml veškerá nařčení odmítá a tvrdí, že letectvo věnuje maximální péči tomu, aby zabránilo bombardování obytných čtvrtí.

Podle nejnovější zprávy ale ruské letouny zaútočily na syrské město Maarat an-Numán držené protivládními povstalci. Nálet, který zasáhl budovu soudu a přilehlé vězení, si vyžádal 81 životů. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) je mezi oběťmi 52 civilistů a vězňů a 23 bojovníků fronty An-Nusra.

Věznici byla podle dostupných informací kontrolována frontou An-Nusra, islamistickou organizací, která se hlásí k Al-Káidě.

Podle OSN byla mezitím uzavřena dohoda o vyslání humanitárního konvoje do obléhaného syrského města Madájá, které ovládá protiasadovské opozice. Pomoc by měla vyrazit v pondělí.

OSN také tvrdí, že 40 tisícům obyvatel obce hrozí smrt hladem. O vyhlášení lokálního příměří se vyjednávalo řadu měsíců.

Občanská válka v Sýrii začala v roce 2011. Od té doby zemi opustilo před 4,4 milionu obyvatel a jejich značná část se snaží dostat do Evropy.

autor: Zahraničí | 9. 1. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama