Ruské ministerstvo zahraničí si stěžuje, že Praha zdržuje vzájemná jednání

ČTK ČTK
1. 6. 2020 17:01
Ruské ministerstvo zahraničí si v pondělí pozvalo českého velvyslance v Moskvě. První náměstek ministra zahraničí Vladimir Titov velvyslanci Vítězslavu Pivoňkovi tlumočil údiv nad tím, že česká strana podle jeho slov zdržuje uskutečnění česko-ruských konzultací o problémech v bilaterálních vztazích. Ministerstvo zahraničí v Praze reagovalo, že se s ruskou stranou zahájením konzultací zabývá.
Ruští policisté procházejí po Rudém náměstí v Moskvě poté, co úřady kvůli koronaviru omezily pohyb obyvatel na veřejných místech.
Ruští policisté procházejí po Rudém náměstí v Moskvě poté, co úřady kvůli koronaviru omezily pohyb obyvatel na veřejných místech. | Foto: Reuters

Pražské ministerstvo navrhovalo jako první krok telefonát ministrů zahraničních věcí, kde by byl vymezen formát a obsah konzultací, které by následně vedli náměstci obou ministerstev.

Podle mluvčí úřadu Zuzany Štíchové ale tento návrh ruská strana odmítla a její protinávrh je pro Česko problematický. O tom se v pondělí podle Štíchové i jednalo na ruském ministerstvu v Moskvě.

Česká diplomacie dříve ohlásila, že konzultace navrhla Moskvě na počátku května. Mluvčí ruské diplomacie zhruba před deseti dny uvedla, že Praha dosud neodpověděla na ruský návrh ohledně termínu konzultací o vzájemných vztazích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy