Odplata v kauze ricin: Rusko vyhostilo dva Čechy, na odjezd mají tři dny

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2020 14:04
Rusko v pondělí označilo dva pracovníky českého velvyslanectví v Moskvě za nežádoucí osoby. Podle prohlášení ministerstva zahraničí jde o odpověď za "provokační akci oficiální Prahy". Diplomaté by měli Rusko opustit i s rodinami nejpozději 17. června. Jejich vypovězení je reakcí Moskvy na vyhoštění dvou ruských diplomatů před dvěma týdny z Česka.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Mluvčí Kremlu k tomu řekl, že Moskva takové jednání nebude tolerovat, i když má zájem o udržování dobrých vztahů s Českem. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) byl vyhoštěn jeden diplomat a jeden technický pracovník velvyslanectví. Oba mají Rusko opustit do půlnoci 17. června. V diplomacii je obvyklé, že po prohlášení diplomata za personu non grata je lhůta pro opuštění země 48 hodin.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové je to očekávaná a symetrická reakce na stejný český krok z počátku června. Česko nyní považuje problém, který nevznikl na jeho straně, za vyřešený. 

Velvyslance České republiky v Moskvě Vítězslava Pivoňku o odvetném kroku informovalo ruské ministerstvo zahraničí, kam byl z tohoto důvodu předvolán. Diplomat podle agentur řekl, že se kromě uvedeného důvodu hovořilo i o konzultacích o vztazích obou zemí, které se mohou uskutečnit za několik týdnů. Agentura TASS napsala, že tématem má být i spor kolem sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze.

Ruské ministerstvo zahraničí k předvolání Pivoňky vydalo důrazně formulované prohlášení, v němž oznámilo, že "na základě reciprocity a článku 9 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích" označilo dva pracovníky českého velvyslanectví v Moskvě za nežádoucí osoby.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že problém považuje nyní za vyřešený. Stejně se vyjádřil i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Problém vznikl na ruské straně, nicméně ve chvíli, kdy ruská strana nechtěla souhlasit s tichou procedurou a museli jsme jít cestou vyhoštění, standardním způsobem je, že druhá strana reaguje takto," řekl.

Petříček: Problém je tím vyřešen

Naznačil, že oba Rusové vyhoštění z Česka mohli pracovat pro ruské tajné služby: "Problém vznikl na ruské ambasádě, vznikl sporem dvou pravděpodobně zpravodajských důstojníků".

Česko předminulý týden vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin přivezeným ruským diplomatem do Prahy. Moskva dala hned najevo, že hodlá reagovat stejným odvetným opatřením.

"Velvyslanci bylo řečeno, že opatření je zrcadlovou reakcí na provokativní akci oficiální Prahy, která byla podniknuta bez jakéhokoli důvodu, což přiznávají samy české úřady," citovala z prohlášení agentura Interfax.

Oznámení o rozhodnutí premiéra Andreje Babiše a ministra zahraničí Tomáše Petříčka o vyhoštění dvou diplomatů "jen potvrzuje, že linie zaměřená na zhoršení vztahů s Ruskem byla povýšena na úroveň státní politiky. Takový vývoj událostí budeme brát v úvahu v celkovém kontextu našich vztahů s Českou republikou", uvádí se rovněž v prohlášení.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov k uvedenému diplomatickému incidentu podle agentur řekl, že Rusko má nadále "zájem o udržování dobrých, partnerských a vzájemně výhodných vztahů s ČR". "Samozřejmě nemůžeme zůstat lhostejní a tolerantní vůči nepřívětivým projevům ze strany Prahy," uvedl mluvčí.

Česká republika v pátek 7. června oznámila vyhoštění dvou pracovníků ruského kulturního střediska v Praze - Andreje Končakova, který středisko vedl a současně plnil roli vedoucího představitele vládní organizace Rossotrudničestvo v Česku, a Igora Rybakova.

Koncem dubna unikla tajná informace českých tajných služeb do týdeníku Respekt, který napsal, že do Česka přijel do Prahy ruský diplomat s ricinem. Jed měl být údajně určen českým politikům spojeným s odstraněním sochy maršála Ivana Koněva a přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze k uctění památky zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy