Proč válka jen tak neskončí. Analytik popsal "odporné ruské metody" na Donbase

Video bb Video, bb
20. 6. 2022 15:30
Rusové se zaměřili na ovládnutí celého ukrajinského Donbasu a symbolem jejich agrese je nyní bitva o město Severodoněck, které je z větší části v troskách. "Tak jak se válčí tady, tak se válčí i na celém Donbasu," popisuje způsob vedení bojů Mathieu Boulegue, analytik pro Rusko a Eurasii z prestižního politického institutu Chatham House.
Ruské metody na dobytém území jsou odporné. Začala nová fáze války, tvrdí analytik. | Video: Reuters, Asociated Press

Boulegue vysvětlil, že se boje v Severodoněcku vedou o jednotlivé ulice a žádná ze stran není schopna získat rychle větší území. To podle analytika povede k prodloužení války. "Nová fáze vleklého konfliktu může vést k pokusům Ruska o integraci území, o něž se bojuje," uvedl Boulegue.

Analytik vyjmenoval možné způsoby, kterými okupant už začal nebo by mohl začít měnit dobyté území Ukrajiny, aby se v budoucnu mohlo stát součástí Ruska. "Například nahrazení ukrajinské měny ruským rublem, vydávání pasů zdarma nebo dosazení ruských politiků by bylo další formou nucené asimilace," řekl Boulegue.

Výzkumný pracovník institutu Chatham House také uvedl, že Kreml již dříve využíval humanitární koridory na válečném území ve svůj prospěch a nevidí žádný důvod, proč by Kreml v této fázi měnil svou strategii.

"Celkově vzato se jedná o válku, ve které Rusko využívá všechny nástroje odporného a podlého válčení, aby ji obrátilo ve svůj prospěch. Bohužel, vidím velmi malou naději, že tyto věci přinesou něco víc než smrt, další smrt a zkázu pro civilisty," dodává Boulegue.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy